Chmura hybrydowa -
Od czego zacząć?

Andrzej Juszczyk

Andrzej Juszczyk

CEO Cloud Partners

PODZIEL SIĘ TYM POSTEM

Wiele organizacji zastanawia się, czy wybrać chmurę prywatną, czy publiczną. Kompromisem jest chmura hybrydowa, łącząca zalety obu rozwiązań i zdobywająca coraz większą popularność. Wcześniej warto jednak dowiedzieć się, czym jest chmura hybrydowa oraz rozważyć wszystkie „za i przeciw”.

Chmury hybrydowe nadciągają do organizacji z różnych branż, przejmując coraz więcej procesów biznesowych. Jak powiedział Frederik Janssen, dyrektor IT w firmie Siemens: Cyfrowa transformacja jest jak wielka fala… Nie możesz jej powstrzymać, ale możesz nauczyć się na niej surfować. 

Czas zatem lepiej poznać chmurę hybrydową, zanim wprowadzi się ją do swojej organizacji. 

1. CZYM JEST CHMURA HYBRYDOWA?

Chmura hybrydowa (z ang. hybridjest połączeniem rozwiązań chmury prywatnej i publicznej. Oznacza to, że pewien zasób aplikacji i infrastruktury organizacji pracuje w chmurze prywatnej, zapewniającej stosunkowo stabilną przestrzeń, bezpieczeństwo, oddzielenie fizyczne serwerów oraz opcję instalacji w wybranej przez organizację lokalizacji. 

Pozostała część zasobów pracuje w przestrzeni chmury publicznej, oferującej opcję optymalizacji skalowania aplikacji w chwili zwiększonego zapotrzebowania na moc obliczeniową chmury. Niektóre aplikacje uruchamiane są na przeznaczonych dla organizacji serwerach w data center operatora, natomiast część zasobów znajduje się na oferowanej przez dostawcę współdzielonej infrastrukturze typu IaaS.

Z badań Enterprise Cloud Index, przeprowadzonych przez Nutanix w połowie 2020 roku na ponad 3400 decydentach IT z całego świata, wynika, że aż 86% respondentów uważa hybrydę za idealny model operacyjny. Jakie zatem zalety i wady ma chmura hybrydowa? 

2. CHMURA HYBRYDOWA - ZALETY

Elastyczność - chmura hybrydowa umożliwia korzystanie z opcjonalnych zasobów i usług w chmurze publicznej, gdy te będą konieczne, a także przenoszenie wybranych przez organizację zasobów do chmury publicznej i odwrotnie. 

Skalowalność - umożliwia organizacjom dobranie takiej ilości zasobów, jaka jest im w danej chwili potrzebna. To zaleta szczególnie przydatna w firmach o zróżnicowanych potrzebach na moc obliczeniową w różnych okresach. 

Oszczędność - dzięki skalowalności, firmy płacą wyłącznie za wykorzystane zasoby, które można zwiększyć wraz z rozwojem i potrzebami firmy.

Łatwość - przejście do chmury może odbywać się stopniowo, a w migracji do chmury hybrydowej pomoże doświadczony partner.

Bezpieczeństwo - dostawcy chmury często wdrażają zaawansowane systemy bezpieczeństwa, często nieosiągalne dla organizacji spoza branży IT. Dzięki temu pomagają chronić dane i reagować na ewentualne zagrożenia. Co więcej, wrażliwe dane mogą zostać w zasobach klienta, a mniej wrażliwe zostać przeniesione na dostawcę chmury.

Odzyskiwanie - można trzymać kopię zapasowych danych z chmury publicznej na chmurze prywatnej i odwrotnie. Dzięki temu można uprzedzić ryzyko utraty danych w wyniku niespodziewanych awarii oraz szybciej je odzyskać.

3. CHMURA HUBRYDOWA - WADY

Wyższe koszty utrzymania i brak pewnej kalkulacji kosztów, szczególnie przy niedopatrzeniu, przechowywaniu i korzystaniu ze zbędnych zasobów, generujących dodatkowe koszty.

Skomplikowana architektura i instalacja.

Trudniejsze utrzymanie - chmura hybrydowa wymaga większego zaangażowania własnego zespołu oraz pracowników dostawcy chmury. Konieczność dokonywania aktualizacji i zmian w dwóch miejscach.

Chmura hybrydowa łączy rozwiązania chmury prywatnej i chmury publicznej. Część zasobów firmy znajduje się na dedykowanej, a część na współdzielonej strukturze. Przygodę z chmurą hybrydową warto zacząć od rozważenia wszystkich jej zalet i wad oraz tego, w jaki sposób mogą przełożyć się na sukces biznesowy danej organizacji.

86%

respondentów uważa hybrydę za idealny model operacyjny.

Pobierz checklistę i sprawdź, czy Twoja organizacja jest gotowa na przejście do chmury.