Chmura Azure

Chmura Azure – technologiczne nowinki i wydarzenia branżowe ☁ 04/2023

Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu, w którym przybliżamy aktualne trendy oraz newsy związane z infrastrukturą Azure z kwietnia 2023 ➡


W branży technologii chmurowych nadal wiele mówi się o optymalizacji kosztów i zrównoważonym rozwoju, ale w temacie tym coraz częściej poruszane są tematy związane z AI. Dostawcy starają się dostarczać kolejne narzędzia i strategie, które mają ułatwić użytkownikom optymalne korzystanie z chmury. Przedstawiamy zestawienie najciekawszych doniesień związanych z rozwiązaniami jednego z najważniejszych reprezentantów branży, Microsoft Azure!

Strategie zarządzania chmurą Azure – optymalizacja i elastyczność

Jednym z najważniejszych zagadnień w kontekście wykorzystywania technologii chmurowych jest optymalizacja kosztów. Specjaliści Azure opisują ją jako: „zdolność do wykorzystania zasobów chmury w najlepszy możliwy sposób, po najniższym możliwym koszcie, przy jednoczesnym zminimalizowaniu strat zasobów, a także ograniczaniu strat energii i emisji dwutlenku węgla”.

Paola Annis, główny Customer Engineering Manager w Microsoft Azure, wyznacza 4 główne strategie optymalizacji kosztów chmury Azure:

 1. „Right-sizing”, czyli zachowywanie równowagi między wydajnością a wydatkami.
 2. Regularne „porządki”, czyli usuwanie nieużywanych elementów.
 3. Wdrażanie planów oszczędnościowych Azure.
 4. Dostosowywanie baz danych i aplikacji.

Zachęcamy do lektury całego artykułu: „4 cloud cost optimization strategies with Microsoft Azure”, w którym szczegółowo zostają omówione powyższe kwestie.

Wartościowym tekstem jest również artykuł „Inside Azure for IT: 3 cloud strategies to navigate market uncertainty”. Erin Chapple, wiceprezes ds. kluczowych produktów i projektów Microsoft Azure, porusza kwestię dynamicznych zmian rynkowych, wywoływanych przez aktualne wyzwania, takie jak m.in. napięcia geopolityczne czy kryzys gospodarczy. Pandemia fundamentalnie zmieniła krajobraz technologiczny i przyspieszyła tempo transformacji cyfrowej we wszystkich branżach. Firmy chcące odnosić sukcesy muszą dostosować się do obecnych realiów, by zdobyć przewagę konkurencyjną i zaspokoić potrzeby klientów.

W tej odsłonie serii „Inside Azure for IT” przedstawione zostały trzy wywiady dotyczące strategii w chmurze, które mogą pomóc z powodzeniem radzić sobie w obecnych, niepewnych czasach, zwiększając elastyczność i wydajność. W tekście umieszczono linki z odsyłaczami do zapisów rozmów wideo.

W części pierwszej omówiono, w jaki sposób migracja i modernizacja firmy za pomocą chmury Azure może pomóc w osiągnięciu efektywności i skalowalności niezbędnych do spełniania stale zmieniających się wymagań biznesowych.

W części drugiej poruszono temat tego, w jaki sposób można zoptymalizować inwestycje w IT i szybko wykorzystać pełną moc chmury poprzez skonfigurowanie środowisk pracy w celu uzyskania maksymalnej wydajności i oszczędności kosztów.

W części trzeciej rozmówcy pochylili się nad kwestią stale zmieniających się zagadnień związanych z bezpieczeństwem oraz skupili się na omówieniu tego, dlaczego silna postawa w zakresie bezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie dla rozwoju firmy. Opowiedzieli m.in. o atakach ransomware oraz innych możliwych zagrożeniach, wskazując najlepsze praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Konferencja „Securely Migrate and Optimize with Azure”

26 kwietnia 2023 r., w godzinach 9:00-11:00 PST, odbyła się cyfrowa konferencja Securely Migrate and Optimize with Azure. Uczestnicy mogli się dowiedzieć, jak osiągnąć największą wydajność i zmaksymalizować wartość chmury Azure. Podczas udziału w wydarzeniu mieli szansę:

 • uzyskać cenne wskazówki ekspertów co do tego, jak zwiększyć wydajność dzięki bezpiecznej migracji i optymalizacji środowisk pracy Windows Server i SQL Server;
 • dowiedzieć się, jak zmaksymalizować wartość chmury dzięki narzędziom, zasobom i wiedzy fachowej z Azure;
 • zobaczyć dema zawierające wskazówki i instrukcje krok po kroku, dotyczące tego, jak dbać o bezpieczeństwo i rozsądnie zarządzać złożonymi hybrydowymi środowiskami IT;
 • poznać narzędzia do samodzielnej migracji;
 • zadać pytania ekspertom, wpisując je na czacie na żywo.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć we wpisie: „5 reasons to join us at Securely Migrate and Optimize with Azure”.

Obserwacje ekspertów chmury Azure – na co warto zwrócić uwagę?

W obszernym artykule: „What’s new in Azure Data & AI: Helping organizations manage the data deluge”, Jessica Hawk, wiceprezes ds. danych i AI Microsoft Azure, porusza zagadnienie wykorzystywania danych w biznesie. Współcześnie obserwuje się ich produkcję w ogromnym tempie i ilości, co jest z jednej strony wyzwaniem, ale też szansą. Dzięki nim da się bowiem odkryć nieznane dotąd możliwości i tworzyć realistyczne prognozy. Dane napędzają innowacje w zakresie AI, ale kluczowym wyzwaniem jest ich bezpieczne pozyskiwanie, przechowywanie, zarządzanie, analizowanie oraz efektywne udostępnianie.

Microsoft stara się wprowadzać innowacje, dzięki którym użytkownicy chmury Azure mogą świadomiej wykorzystywać dane. W tekście autorka opisuje nowe narzędzia i rozwiązania, które pomagają realizować projekty z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Przywołuje m.in. Microsoft Build, ChatGPT, Azure OpenAI Service oraz Cloud Skills Challenge. Zachęcamy do lektury całego artykułu.

 

CLOUDMIZER _ OPTYMALIZACJA KOSZTÓW CHMURY

 

Warto również zapoznać się z relacją opisującą udział Microsoftu w Mobile World Congress 2023 – firma przedstawiła 12 głównych zapowiedzi produktów oraz przygotowała 20 prezentacji najnowszych osiągnięć, takich jak m.in.

 • przypadki użycia prywatnego i publicznego wielodostępnego przetwarzania brzegowego (MEC) na żywo,
 • działania w zakresie API sieciowego z partnerami operatorskimi,
 • wykorzystanie sztucznej inteligencji i analityki w celu poprawy wydajności i odporności operatora.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz opis cennych obserwacji uczestniczących w nim ekspertów można znaleźć we wpisie: „Important observations from Microsoft at Mobile World Congress 2023”.

Migracja do chmury - usługi, narzędzia, oprogramowanie

Similar posts

NASTĘPNY KROK?

Optymalna kosztowo chmura dla biznesu to nasza specjalność. Doradzamy, migrujemy, szkolimy i analizujemy. Poznaj zakres naszych usług.

ZOBACZ WIĘCEJ