Chmura Azure

Chmura Azure – technologiczne nowinki i wydarzenia branżowe ☁ 01/2023

Zapraszamy do lektury artykułu, który przedstawia najnowsze trendy w rozwiązaniach chmury Azure ze stycznia 2023 ➡


Trudno ignorować powszechny zwrot w stronę technologii chmurowych. Jednym z liderów na rynku jest Microsoft ze swoim Azure Cloud, co potwierdzają badania wykonane przez m.in. Magic Quadrant™ czy The Forrester Wave™. W tym wpisie przybliżamy newsy dotyczące tego dostawcy, związane z m.in. nowymi udogodnieniami w zakresie rozliczeń czy zrównoważonego rozwoju. Prezentujemy przegląd najciekawszych artykułów o chmurze Azure.

Chmura Azure – strategia Cloud

W roku 2022 świat zaczął wracać do „normalności” po pandemii. W nowej rzeczywistości praca zdalna i hybrydowa zaczęły być coraz powszechniejszym rozwiązaniem. Ograniczenia przyczyniły się do dynamicznego rozwoju usług chmurowych, w tym też tych oferowanych przez Azure Cloud.

W dobie cyfryzacji i automatyzacji przede wszystkim liczy się czas, a także maksymalizacja wartości i zwrotu z inwestycji. Z tego względu kluczowym zadaniem jest zwiększenie efektywności chmury, przy jednoczesnym poszukiwaniu oszczędności. Światowy kryzys gospodarczy i klimatyczny zachęcają do wdrażania rozwiązań, które pozwalają ograniczyć wydatki związane z m.in. zużyciem energii elektrycznej.

Microsoft pracuje nad tym, by opłaty związane z utrzymywaniem chmury Azure były przejrzyste i proste – łączy wszystkie oferty w ramach jednej relacji rozliczeniowej. Opis rozwijanych rozwiązań można znaleźć w artykule: „Microsoft Cost Management 2022 year in review”.

Migracja do Azure – co nowego?

Proces przejścia na Azure Cloud jest wieloetapową procedurą. Microsoft publikuje rozmaite poradniki dla przedsiębiorców, którzy planują migrację albo chcą zmodernizować wykorzystywane już środowisko.

Ciekawym artykułem jest np.: „3 key cloud adoption trends in migrating and modernizing workloads”. Microsoft zlecił przeprowadzenie globalnego badania z udziałem ponad 1200 decydentów IT, aby poznać plany swoich klientów związane z przejściem na usługi chmurowe oraz by lepiej zrozumieć stojące przed nimi wyzwania. Wyniki wskazały trzy istotne tendencje:

  1. Migracja na chmurę często jest częścią strategii stosowanych przy trudnościach związanych z niestabilną sytuacją biznesową.
  2. Modernizacja jest uznawana za podstawę transformacji cyfrowej.
  3. Klienci coraz częściej oczekują interoperacyjności oraz integracji chmur hybrydowych i wielochmurowych.

W dalszej części tekstu omówione zostaje to, jak Microsoft może skutecznie pomóc klientom w migracji i modernizacji chmury – program AMMP (The Azure Migration and Modernization Program) oferuje wsparcie ze strony ekspertów. Zachęcamy do lektury całego artykułu.

Tak jak konkurencja, Microsoft oczywiście skupia się także na zagadnieniach związanych ze zrównoważonym rozwojem, który jest obecnie „imperatywem biznesowym”. Świat musi zjednoczyć się w walce o lepsze jutro, starając się maksymalnie ograniczyć szkodliwy wpływ ludzkości na środowisko.

Klienci i partnerzy Azure Cloud chcą wiedzieć co robić, by być w stanie spełniać szybko zmieniające się wymagania. Przy tym mierzą się z rosnącymi kosztami energii i niepewną sytuacją gospodarczą. W związku z tym Microsoft ogłosił łatwiejszy dostęp do doradztwa technicznego, a także ma przedstawić ofertę szkoleń. Więcej informacji można znaleźć w artykule: „Improve your energy and carbon efficiency with Azure sustainability guidance”.

CLOUDMIZER _ OPTYMALIZACJA KOSZTÓW CHMURY

Chmura Azure – co nowego?

Firma Forrester opublikowała niedawno raport „The Forrester Wave™: Public Cloud Development and Infrastructure Platforms, Global, Q4 2022”, umieszczając Microsoft w kategorii „Liderzy”. Doceniono długotrwałe korzystanie z Kubernetesu, a także pracę nad rozwojem technologii hybrydowych i multicloudowych (obejmujące również dostarczanie przydatnych narzędzi do zarządzania). Więcej informacji we wpisie: „Microsoft named a Leader in The Forrester Wave™: Public Cloud Development and Infrastructure Platforms, 2022”.

To nie jedyne wyróżnienie, które w ostatnim czasie otrzymał dostawca usług Cloud Azure. Microsoft został niedawno uznany za Lidera także w raporcie „2022 Gartner Magic Quadrant for Insight Engines”, który oceniał możliwości różnych dostawców na rynku. Skrót analizy można znaleźć na w artykule: „Microsoft named a Leader in 2022 Gartner® Magic Quadrant™ for Insight Engines”.

Migracja do chmury - usługi, narzędzia, oprogramowanie

Similar posts

NASTĘPNY KROK?

Optymalna kosztowo chmura dla biznesu to nasza specjalność. Doradzamy, migrujemy, szkolimy i analizujemy. Poznaj zakres naszych usług.

ZOBACZ WIĘCEJ