Chmura Azure – technologiczne nowinki i wydarzenia branżowe ☁ 05/2023
Dostawcy usług chmurowych prześcigają się we wdrażaniu innowacji i rozwiązań, które pozwalają użytkownikom w pełni wykorzystać potencjał oferowanych usług. W ostatnim czasie szczególnie popularne są dwa tematy: optymalizacja kosztów użytkowania oraz wykorzystanie AI. W jaki sposób Microsoft Azure przyczynia się do rozwoju przedsiębiorstw, organizacji i instytucji? Przedstawiamy wybór najciekawszych artykułów i newsów!
Region przetwarzania danych Microsoft Azure już w Polsce
Majowy wpis musimy zacząć od jednego z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat. Jesteśmy bowiem świadkami tego, jak Microsoft w ogromnej mierze przyczynia się do rozwoju innowacji oraz transformacji Polskiej Doliny Cyfrowej.
Właśnie uruchomiono najnowocześniejszy region przetwarzania danych w chmurze, który zarazem jest pierwszym regionem w Europie Środkowo-Wschodniej. Obejmuje trzy niezależne fizyczne lokacje w okolicach Warszawy, które składają się z centrów danych oraz zapewniają najwyższe standardy bezpieczeństwa.
„Inwestycja Microsoft w Polsce przyspieszy transformację naszego kraju w technologiczny hub dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. „Dzięki rozwojowi Polskiej Doliny Cyfrowej, setki inżynierów i programistów będą w stanie odgrywać istotną rolę w światowej gospodarce, nie wyjeżdżając z kraju. To właśnie jest odpowiedzialny rozwój” – dodał.
Uruchomienie polskiego regionu stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na usługi chmurowe, czyli wysokowydajną moc obliczeniową oraz szybki, niezawodny dostęp do usług Microsoft Azure. Zdarzanie to w dużej mierze przyczyni się do rozwoju polskich przedsiębiorstw, a także całej gospodarki oraz społeczeństwa. Ma również zwiększyć poziom bezpieczeństwa, zapewniając niezbędne wsparcie w trudnych czasach kryzysu geopolitycznego i gospodarczego.
Więcej informacji we wpisie: „Microsoft uruchomił w Polsce region przetwarzania danych otwierając nowe możliwości rozwoju gospodarki cyfrowej”.
Optymalizacja kosztów chmury Azure – nowinki
Zespół Microsoft Azure cały czas stara się uskuteczniać zmiany i tworzyć rozwiązania, które pomagają lepiej zrozumieć, jak zarządzać kosztami użytkowania chmury. Dzięki nim można łatwiej identyfikować wydatki, szukając oszczędności. W ubiegłych tygodniach wdrożono rozmaite ulepszenia i aktualizacje, oparte na opiniach użytkowników, szczegółowo objaśnione we wpisie: „Microsoft Cost Management updates—April 2023”.
Co się wydarzyło? Do najważniejszych zmian można zaliczyć wprowadzenie:
- nowego projektu FinOps Foundation, mającego na celu demistyfikację danych rozliczeniowych w chmurze,
- usługi Azure Hybrid Benefit dla SQL Server dostępnej dla wszystkich użytkowników,
- zaplanowanych alertów w usłudze Azure Government,
- rejestracji w celu bezpiecznej migracji i optymalizacji przy użyciu platformy Azure,
- możliwości optymalizacji kosztów IT za pomocą usługi Azure Monitor po rejestracji,
- możliwości obniżenia kosztów dzięki produktywności opartej na sztucznej inteligencji w usłudze Microsoft Teams.
W artykule opisane zostały także:
- 3 sposoby na obniżenie kosztów dzięki usłudze Microsoft Teams Phone,
- zagadnienia z serii „Laboratoria zarządzania kosztami”,
- sposoby oszczędzania pieniędzy dzięki chmurze Microsoft Cloud,
Udostępniono również nowe materiały wideo i treści edukacyjne, a także aktualizacje dokumentacji. Zachęcamy do lektury całego wpisu.
Nowinki chmury Azure – Microsoft Fabric oraz rozwój współpracy Microsoft i SAP
Microsoft Azure nie tylko jest na bieżąco z trendami, ale je wyznacza. Stara się tworzyć rozwiązania, które pozwalają użytkownikom w pełni wykorzystać możliwości chmury.
W erze dynamicznego rozwoju AI dane stają się jeszcze ważniejsze i cenniejsze. Usługi generatywnej sztucznej inteligencji i przetwarzania języka naturalnego, takie jak np. Azure OpenAI Service, umożliwiają klientom korzystanie i tworzenie środowisk sztucznej inteligencji, które zmieniają organizację pracy. Do tego konieczny jest jednak stały dopływ danych pozyskanych z dobrze zarządzanego, wysoce zintegrowanego systemu analitycznego.
Korporacja w odpowiedzi na współczesne wyzwania stworzyła Microsoft Fabric –kompleksową, ujednoliconą platformę analityczną, która łączy wszystkie dane i narzędzia potrzebne organizacjom. Integruje takie technologie, jak m.in. Azure Data Factory, Azure Synapse Analytics i Power BI w jeden produkt, umożliwiając zarówno specjalistom ds. danych, jak i specjalistom biznesowym uwolnienie potencjału ich danych.
Więcej o tym nowym rozwiązaniu można przeczytać we wpisie: „Introducing Microsoft Fabric: Data analytics for the era of AI”.
Microsoft doskonale zdaje sobie sprawę także z tego, że na tym polu nie może działać samodzielnie. W ciągu ostatnich trzech dekad kooperacja z SAP pozwoliła połączyć unikalne obszary wiedzy, co zapoczątkowało prawdziwą rewolucję technologiczną. Partnerstwo to dało początek serii przełomowych innowacji, które poprzez wykorzystanie mocnych stron obu firm zapewnia ich klientom nieskończone korzyści.
W ostatnim wpisie specjaliści przeanalizowali najnowsze osiągnięcia wynikające z partnerstwa Microsoft i SAP, a także omówiono sposób, w jaki zmieniają one krajobraz przedsiębiorstw. W tekście poruszono takie zagadnienia, jak m.in.:
- integracja między Microsoft 365 Copilot, Copilot dla Microsoft Viva Learning i SAP SuccessFactors,
- zwiększanie produktywności organizacji dzięki ulepszonemu, opartemu na współpracy systemowi ERP,
- architektury sterowane zdarzeniami.
Partnerstwo firm Microsoft i SAP pozwala użytkownikom przyspieszyć transformację biznesową, zwiększyć odporność, zminimalizować przestoje i przygotować się na szybszy wzrost. Wykorzystując kluczowe narzędzia oraz zasoby, a także najnowsze innowacje i aktualizacje, organizacje te są lepiej przygotowane do funkcjonowania na dzisiejszym, szybko zmieniającym się rynku IT.
Szczegóły we wpisie: „The synergy of market leaders: Exploring Microsoft and SAP’s game-changing collaboration”.