Chmura AWS

Chmura AWS – technologiczne nowinki i wydarzenia branżowe ☁ 02/2023

Zapraszamy do lektury artykułu, który przedstawia najnowsze trendy w rozwiązaniach chmurowych AWS z lutego 2023 ➡


Znajomość zagadnień związanych z chmurą jest przydatna nie tylko przedsiębiorcom, którzy z niej korzystają lecz również dla tych, którzy właśnie planują wdrażanie takich rozwiązań. Cyfryzacja wkracza już we wszystkie sektory, stanowiąc podstawę rozwoju biznesu. Wyselekcjonowaliśmy przegląd najciekawszych newsów dotyczących chmury AWS oraz wartościowe artykuły m.in. o tym, jak zoptymalizować koszty jej utrzymania, jaką rolę odgrywa w zrównoważonym rozwoju oraz jak wspiera rozwój Inżynierii Cyfrowej!

Jak chmura AWS wspiera rozwój Inżynierii Cyfrowej?

Chmura AWS jest rozwiązaniem coraz częściej wspomagającym przedsiębiorców korzystających z tzw. Inżynierii Cyfrowej, czyli wszelkich narzędzi IT użytecznych w tworzeniu zakładów, maszyn i obiektów. Współcześnie projektanci i producenci m.in. silników, samolotów, samochodów, satelitów czy turbin wiatrowych, posiłkują się technologią chmurową, ponieważ zapewnia im wydajność, szybkość i jakość.

Głównym celem Inżynierii Cyfrowej jest integracja danych, modeli, narzędzi i procesów wykorzystywanych przez różne zespoły oraz organizacje we wspólnym środowisku. Dzięki migracji do chmury AWS możliwe jest szybsze wprowadzanie produktów na rynek oraz obniżenie kosztów, przez m.in. dostęp w czasie rzeczywistym do najważniejszych informacji, feedback otrzymywany poprzez modelowanie i symulację oraz wykorzystanie najnowocześniejszej technologii, np. sztucznej inteligencji.

Temat został szerzej omówiony w artkule: „Why Digital Engineering Requires a Cloud Transformation”.

Zarządzanie kosztami chmury AWS – jakie są 4 najczęściej zadawane pytania?

W większości przypadków świeżo po migracji do chmury AWS przedsiębiorcom trudno jest odnaleźć się w zagadnieniach związanych ze sposobami zarządzania budżetem. W artykule „4 questions to consider when starting your CFM journey” specjaliści AWS, Stephanie Gooch, Lisa Harnett i Connor Murphy, przytoczyli odpowiedzi na 4 pytania, które najczęściej są zadawane przez osoby zaczynające przygodę z Cloud Financial Management. Wpis rozwiewa wątpliwości w kilku kluczowych kwestiach, dotyczących m.in.:

  • kolejności, w jakiej powinno się wdrażać zasady CFM,
  • planowania budżetu kiedy jeszcze się nie wie, na co będą potrzebne pieniądze,
  • wykorzystania automatyzacji do lepszego zarządzania i kontroli wydatków,
  • najlepszych narzędzi na początek, które pomagają w wizualizacji kosztów.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu.

Optymalizacja kosztów chmury AWS z wykorzystaniem strategii tagowania

Użytkownikom chmury w dużej mierze zależy na tym, by znaleźć sposób na optymalizację budżetu. Przede wszystkim powinni wiedzieć, ile wydają konkretne zespoły, jaki jest koszt uruchomienia określonych aplikacji oraz w jakim stopniu można oszczędzać w ramach różnych inicjatyw organizacyjnych. Jedną z największych zalet migracji do chmury AWS jest właśnie możliwość zapewnienia przejrzystych, uporządkowanych finansów. Okazuje się, że kluczem do osiągnięcia takiego stanu jest wdrożenie i egzekwowanie kompleksowej strategii.

We wpisie „How to create and enforce your tagging strategy for more granular cost visibility” eksperci AWS podpowiadają, jakie narzędzia są przydatne i jak można je wykorzystać do zdefiniowania, wdrożenia i egzekwowania strategii tagowania, która pozwala świadomiej zarządzać budżetem. Klienci mogą bowiem stosować specjalne tagi, by odpowiednio oznaczać swoje zasoby. Stanowią one pary klucz–wartość, które umożliwiają dodanie metadanych do zasobów AWS i pozwalają łatwo kompilować dane o wykorzystaniu kosztów według wartości tagów. Zagadnienie jest szczegółowo objaśnione w artykule, do którego odsyłamy wszystkich zainteresowanych.

Chmura AWS a zrównoważony rozwój – co nowego?

Co ciekawego wydarzyło się w ubiegłym miesiącu? AWS podsumował niedawno wydarzenie AWS re:Invent 2022, w ramach którego odbyły się 24 sesje, wykłady i warsztaty dotyczące zrównoważonego rozwoju. W obszernym wpisie na blogu zreferowano najważniejsze wystąpienia, a także omówiono ich znaczenie dla zrównoważonego rozwoju w chmurze, w niej i poprzez nią.

Opisano inicjatywy AWS i wszelkie działania podejmowane w celu dostarczania wydajnej, współdzielonej infrastruktury, a także zagadnienia związane ze zużyciem wody, energią odnawialną itp. Podsumowano również sesje z udziałem klientów AWS, którzy wdrożyli najlepsze praktyki z filaru zrównoważonego rozwoju AWS Well-Architected Framework. Dodatkowo przedstawiono przypadki wyzwań z zakresu zrównoważonego rozwoju, które zostały wzorowo rozwiązane za pomocą chmury.

Polecamy lekturę całego wpisu: „Architecting for Sustainability at AWS re:Invent 2022”.

 

CLOUDMIZER _ OPTYMALIZACJA KOSZTÓW CHMURY

Na pewno warto też zwrócić uwagę na nowy wpis z serii „Let's Architect!”. W tym wydaniu eksperci AWS dzielą się praktycznymi wskazówkami, co do tego, jak sprawić, by aplikacje w chmurze AWS były bardziej zrównoważone. Do tego omawiają najważniejsze zagadnienia przyglądając się ciekawym studiom przypadków. Temat ten obecnie jest bardzo ważny szczególnie w branży technologicznej, ponieważ wiąże się ze zdolnością do kontynuowania procesów lub funkcji przez dłuższy czas bez nadmiernego uszczuplania zasobów naturalnych lub degradacji środowiska.

Jednym z kluczowych elementów projektowania zrównoważonego obciążenia jest architektura oprogramowania. Znaczenie mają również m.in. wzorce danych, optymalizacja sprzętu, strategie wielośrodowiskowe i wiele innych aspektów cyklu życia oprogramowania. Projektowanie z myślą o zrównoważonym rozwoju może pomóc w zbudowaniu aplikacji, która jest nie tylko funkcjonalna i stabilna, ale zarazem wystarczająco elastyczna, by była w stanie spełnić stawiane jej wymagania.

Polecamy zapoznać się z całym wpisem: „Let’s Architect! Architecting for sustainability”.

Migracja do chmury - usługi, narzędzia, oprogramowanie

Similar posts

NASTĘPNY KROK?

Optymalna kosztowo chmura dla biznesu to nasza specjalność. Doradzamy, migrujemy, szkolimy i analizujemy. Poznaj zakres naszych usług.

ZOBACZ WIĘCEJ