Chmura AWS

Chmura AWS – technologiczne nowinki i wydarzenia branżowe ☁ 09/2022

Zapraszamy do lektury artykułu, który przedstawia najnowsze trendy w rozwiązaniach chmurowych AWS z września 2022 ➡


Dziś dla wielu przedstawicieli świata biznesu możliwość przyspieszenia migracji do chmury staje się priorytetem. Chmura zapewnia bowiem lepszą spójność operacyjną i elastyczność, jak i redukcję kosztów przy jednoczesnym skalowaniu możliwości operacyjnych i zwiększaniu innowacyjności. Jak zrealizować te cele? Z pewnością najnowsze rozwiązania chmurowe, o których w branży jest głośno, w tym pomogą. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych z nich, które pojawiły się we wrześniu 2022.

AWS i VMware – szybka migracja do chmury i modernizacja obciążeń korporacyjnych

Podczas targów VMWARE EXPLORE 2022, które odbyły się niedawno w San Francisco, specjaliści z AWS oraz VMware wskazali, jak można efektywnie przyspieszyć transformację chmury, zbudować i obsługiwać platformę natywną dla chmury, wprowadzić odpowiednie standardy bezpieczeństwa oraz zautomatyzować działanie aplikacji dzięki kompleksowej i bezpiecznej sieci. Nowe możliwości wspólnie opracowanej usługi VMware Cloud on AWS i szeroka dostępność usług VMware Cross-Cloud w AWS Marketplace pomagają bowiem już teraz klientom przyspieszać przenoszenie obciążeń VMware do bardziej nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury w AWS w celu wsparcia transformacji chmury korporacyjnej.

Co ciekawe, badania wykazały, że klienci VMware Cloud on AWS mogą osiągnąć nawet o 46% szybszą migrację do chmury i 57% redukcję kosztów TCO. Usługa ta posiada wbudowany Kubernetes i zoptymalizowany dostęp do ponad 200 natywnych usług AWS, w tym danych, analityki, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, aby móc zagwarantować pragmatyczne podejście do modernizacji aplikacji. Wbudowane funkcje bezpieczeństwa VMware NSX pomagają z kolei zatrzymać różnego rodzaju zagrożenia. Najnowsze osiągnięcia dodatkowo obejmują także:

  • zewnętrzne, elastyczne opcje storage'u: pomagają one klientom optymalizować/obniżać zużycie zasobów w chmurze oraz elastycznie skalować i dostrajać moc obliczeniową, jak i przestrzeń storage stosownie do potrzeb. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku obciążeń wymagających dużej ilości danych, takich jak bazy danych, big data i analityka, Event-Driven Architecture i przetwarzanie multimediów.
  • Amazon FSx for NetApp ONTAP: jest to natywna usługa pamięci masowej w chmurze AWS, która jest zaprojektowana jako dodatkowy magazyn danych dla VMware Cloud on AWS. FSx dla ONTAP oferuje w pełni zarządzaną współdzieloną przestrzeń storage'ową zbudowaną na systemie plików NetApp ONTAP, przeznaczoną dla rozwiązań on-premise. Usługa umożliwia skalowanie pamięci masowej w górę lub w dół niezależnie od mocy obliczeniowej, płacąc przy tym tylko za zużyte zasoby. Klienci mogą również korzystać z dostępu do danych korporacyjnych ONTAP, zarządzania danymi i wydajności danych, w celu dalszego uproszczenia i optymalizacji kosztowej wdrożeń VMware Cloud on AWS.
  • VMware Cloud Flex Storage: jest to nowy typ zarządzania z poziomu VMware i natywnie zintegrowane rozwiązanie do przechowywania i zarządzania danymi w chmurze, które oferuje dodatkowy dostęp na poziomie datastore do VMware Cloud on AWS. Za pomocą kilku kliknięć w VMware Cloud Console klienci mogą skalować swoje środowisko storage'owe bez dodawania hostów i elastycznie zwiększać lub zmniejszać pojemność storage'u w zależności od potrzeb dla każdej aplikacji. Usługa rozliczana jest za faktyczne zużycie.
  • szybkie przywracanie danych po ataku oprogramowania Ransomware: jest to nowe rozwiązanie typu recovery-as-a-service, dedykowane Ransomware recovery. Umożliwia bezpieczne odzyskiwanie danych w celu zapobiegania ponownemu zainfekowaniu obciążeń produkcyjnych IT i linii biznesowych dzięki innowacyjnemu wykorzystaniu izolowanego środowiska odzyskiwania w chmurze VMware Cloud na AWS. Wspomagane procesy odzyskiwania umożliwiają klientom szybkie identyfikowanie potencjalnych recovery points, weryfikowanie restore points przy użyciu wbudowanej analizy behawioralnej i przywracanie danych przy minimalnej stracie.

Więcej na ten temat przeczytać można w artykule „AWS and VMware Help Customers Migrate and Modernize Enterprise Workloads with Speed and Confidence”. 

Nowoczesne architektury danych

Wraz z szybkim przyrostem danych pochodzących z platform i aplikacji danych oraz ciągłym udoskonalaniem najnowocześniejszych algorytmów uczenia maszynowego, dane stają się kluczowymi aktywami dla firm. Aby móc czerpać z nich cenne informacje biznesowe, potrzeba odpowiedniej agregacji, segmentacji i analizy. Jak w tym pomóc może architektura Data Mesh? Jak zbudować nowoczesną architekturę danych na AWS z Amazon AppFlow, AWS Lake Formation i Amazon Redshift? O tym przeczytasz w artykule „Let’s Architect! Modern data architectures”.

CLOUDMIZER _ OPTYMALIZACJA KOSZTÓW CHMURY

Cloud Enterprise Strategy - raportowanie zrównoważonego rozwoju

Sporządzanie raportów na temat zrównoważonego rozwoju stanie się w najbliższej przyszłości obowiązkiem wielu firm. Zgodnie z przyjętą przez Radę Europejską i Parlament Europejski dyrektywą CSRD wszystkie duże przedsiębiorstwa w Europie (zatrudniające ponad 250 pracowników i mające ponad 40 mln euro obrotu i/lub ponad 20 mln euro aktywów ogółem) oraz wszystkie spółki giełdowe w Europie zobowiązane są do raportowania zrównoważonego rozwoju i poprawy dostępności informacji. Regulacja CSRD będzie wprowadzana stopniowo od 2024 roku (z raportowaniem za rok finansowy 2023). Jak się do tego przygotować? Cenne wskazówki znajdziesz w artykule „Seven-step roadmap for CEOs and CFOs who are embarking on sustainability reporting journeys”.

Optymalizacja kosztów chmury AWS

Jedną z głównych zalet usług w chmurze jest możliwość optymalizacji kosztów w celu dopasowania ich do potrzeb, nawet jeśli te potrzeby zmieniają się w czasie. AWS oferuje różne modele cenowe, które ułatwiają płacenie za usługi w zależności od aktualnych wymagań. Jak zarządzać kosztami chmury w małej lub średniej firmie? Jaka strategia cenowa będzie najkorzystniejsza dla Twojego biznesu? Dlaczego warto przejść z rozwiązań typu on-premises do chmury obliczeniowej? O tym przeczytasz w dwóch publikacjach – „How to Manage Cloud Costs for Your Small or Medium Business” oraz „Choosing the AWS pricing strategy that fits your business”.

Migracja do chmury - usługi, narzędzia, oprogramowanie

Similar posts

NASTĘPNY KROK?

Optymalna kosztowo chmura dla biznesu to nasza specjalność. Doradzamy, migrujemy, szkolimy i analizujemy. Poznaj zakres naszych usług.

ZOBACZ WIĘCEJ