Chmura AWS

Chmura AWS – technologiczne nowinki i wydarzenia branżowe ☁ 03/2023

Zapraszamy do lektury artykułu, który przedstawia najnowsze trendy w rozwiązaniach chmurowych i migracji do chmury AWS z marca 2023 ➡


Technologia chmurowa dynamicznie rozwija się z każdym rokiem. Najwięksi dostawcy usług tego typu prześcigają się w poszukiwaniu sposobów na to, jak najlepiej wspierać swoich klientów. Amazon chętnie dzieli się wiedzą z użytkownikami AWS Cloud oraz wprowadza istotne zmiany pomagające w migracji do chmury AWS oraz późniejszym zarządzaniu kosztami. Przedstawiamy przegląd najciekawszych wpisów autorstwa specjalistów AWS!

Zarządzanie rozwojem chmury AWS – jak najlepiej wykorzystać tę technologię?

Dane i informacje nie bez powodu są uznawane za jedne z najcenniejszych zasobów. Na ich podstawie można odpowiedzialnie podejmować decyzje biznesowe, które przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorstw i instytucji z różnych sektorów.

W marcu Amazon opublikował tekst Jaysona A. Dunna, który starał się wyjaśnić, jak odpowiednie zarządzanie danymi w chmurze AWS pozwala stworzyć strategię prowadzącą do maksymalizacji wydajności organizacji z sektora publicznego. Opisał 4 kroki, które mają zagwarantować osiągnięcie najlepszych efektów w tym zakresie. Jego zdaniem należy:

  1. Zacząć od priorytetowych celów operacyjnych i zadań.
  2. Ustanowić zasady i procesy zarządzania danymi.
  3. Zgromadzić dane biznesowe w chmurze AWS.
  4. Przekształcić dane w wiedzę poprzez zarządzanie wydajnością.

Osoby zainteresowane szczegółowymi opisami poszczególnych etapów odsyłamy do pełnej treści artykułu: „4 steps to build a data strategy for managing performance in the public sector”.

Kolejnym ciekawym zagadnieniem w kontekście migracji do chmury AWS i rozwoju tej technologii jest często pomijany Czynnik Ludzki. Wiele organizacji inwestuje w taką infrastrukturę, ale zapomina o konieczności przeprowadzenia szkoleń wśród swoich pracowników. W rezultacie cały proces może być utrudniony, a nawet przerwany z powodu braku kompetencji użytkowników.

AWS pomaga klientom nabyć niezbędne umiejętności w zakresie wykorzystania chmury – dokument AWS Cloud Adoption Framework (AWS CAF) dostarcza wytyczne dla procesu transformacji chmury w organizacji przedstawione w sześciu różnych perspektywach. Jedną z nich jest właśnie perspektywa ludzka (People perspective: culture and change), opisująca jak stymulować rozwój pracowników w organizacji poprzez chmurę AWS. Zachęcamy do lektury artykułu: „Investing in continuous learning to grow your organization’s future”.

W kontekście migracji do chmury AWS polecamy również nowy wpis z serii „Let’s Architect!”. Autorzy pochylają się nad zagadnieniem związanym z łączeniem przejścia na usługi chmurowe z inicjatywami modernizacyjnymi. W ten sposób wykorzystywane rozwiązania mogą działać szybciej, być łatwiej skalowalne oraz bardziej stabilne. W tekście opisane zostały praktyczne porady i wskazówki, a także prawdziwe historie klientów mających już za sobą udaną migrację do chmury AWS. Warto zapoznać się z pełną treścią artykułu: „Let’s Architect! Streamlining business with migration and modernization”.

Korzyści z migracji do chmury AWS dla branży produkcyjnej – badanie Hackett Group

Firma Hackett Group przeprowadziła globalne badanie Industry Cloud Study na grupie 600 organizacji, ze szczególnym uwzględnieniem branży produkcyjnej. Celem badania była ocena, w jaki sposób migracja do chmury AWS miała wpływ na poprawę wyników biznesowych.

Zidentyfikowano cztery kluczowe obszary realizacji:

  1. Optymalizacja operacji produkcyjnych.
  2. Usprawnienie zarządzania dostawcami.
  3. Zwiększenie efektywności sprzedaży i satysfakcji klienta.
  4. Poprawa zwinności i innowacyjności biznesu.

Dokładny opis wniosków wysnutych na podstawie wyników badania można znaleźć we wpisie: „Maximizing business impact of cloud adoption for industrial manufacturers”.

Jak optymalizować koszty chmury AWS – co radzą specjaliści?

We wpisie z 24 marca specjalistka AWS Gena Chung stara się odpowiedzieć na pytanie często zadawane nie tylko przez klientów dopiero planujących migrację do chmury AWS, ale też tych starających się już ją rozwijać i modernizować. Niezwykle ważną kwestią jest umiejętność zbudowania zespołu, który rozumie, realizuje i optymalizuje strategie CFM (Cloud Financial Management – zarządzanie finansami chmury), pozwalającą zmaksymalizować wartość biznesową płynącą z wykorzystania tej technologii. Polecamy artykuł: „Kickstart your cost optimization efforts with confidence”.

Ciekawym tekstem jest też wpis Sandeepa Bajwa’y i Michaela Yitayewa dotyczący zarządzania alokacją kosztów hurtowni danych za pomocą tagowania w metodzie Amazon Redshift Serverless. Tagi pozwalają na przypisanie metadanych do zasobów AWS. Dzięki nim można zdefiniować własny klucz i wartość dla tagu zasobu, tak by dało się łatwo zarządzać i filtrować zasoby. Mogą również poprawić przejrzystość i mapować koszty do konkretnych zespołów, produktów lub aplikacji. W ten sposób zwiększa się świadomość kosztów, a także sprawia, że zespoły i użytkownicy będą w pełni za nie odpowiedzialni. Temat został szczegółowo omówiony w artykule: „Manage your data warehouse cost allocations with Amazon Redshift Serverless tagging”.

Kolejnym przydatnym poradnikiem jest wpis „Top 10 recommendations to optimize your Windows Server workloads on AWS”. Przedstawia cenne zalecenia, które pomagają obniżyć koszty i poprawić wydajność podczas uruchamiania środowisk pracy Windows Server w AWS Cloud. Tekst jest pełny konkretnych porad technicznych, które umożliwiają wdrożenie stosownych modernizacji służących optymalizacji inwestycji oraz spełnianiu potrzeb w zakresie wydajności chmury.

Amazon pomaga swoim klientom nie tylko poprzez dzielenie się wiedzą. Ważnym newsem dla organizacji korzystających z chmury AWS było z pewnością ogłoszenie z 27 marca, oznajmiające, że funkcja AWS Cost Anomaly Detection stała się domyślnie włączona dla wszystkich nowych klientów AWS Cost Explorer. Opcja ta pomaga zaoszczędzić sporo czasu i zwiększa kontrolę kosztów – monitoruje wydatki według usług AWS i wysyła raport, jeśli zostanie wykryta anomalia kosztowa powyżej określonego progu. Konfiguracja odbywa się automatycznie, a także nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Więcej informacji o tej zmianie można znaleźć we wpisie: „New Cost Explorer users now get Cost Anomaly Detection by default”.

 

CLOUDMIZER _ OPTYMALIZACJA KOSZTÓW CHMURY

Migracja do chmury AWS – jak rozwijany jest AWS MGN?

Amazon oferuje specjalny AWS Application Migration Service (AWS MGN), który pomaga uprościć i przyspieszyć migrację do chmury AWS poprzez automatyczną konwersję serwerów źródłowych z infrastruktury fizycznej, wirtualnej lub chmurowej, by działały natywnie na AWS.

W poście „How to Use the New AWS Application Migration Server for Lift-and-Shift Migrations”, omówiono te narzędzie oraz podano wskazówki, jak zacząć. Ponieważ jest ciągle rozwijane, AWS na bieżąco informuje o wszelkich zmianach i usprawnieniach. Organizacje planujące przejście na chmurę AWS koniecznie powinny zapoznać się z artykułem opisującym ostatnie modyfikacje: „AWS Application Migration Service Major Updates: Import and Export Feature, Source Server Migration Metrics Dashboard, and Additional Post-Launch Actions”.

Migracja do chmury - usługi, narzędzia, oprogramowanie

Similar posts

NASTĘPNY KROK?

Optymalna kosztowo chmura dla biznesu to nasza specjalność. Doradzamy, migrujemy, szkolimy i analizujemy. Poznaj zakres naszych usług.

ZOBACZ WIĘCEJ