Istnienie serwerów wirtualnych możliwe jest dzięki wirtualizacji, polegającej na stworzeniu symulowanego środowiska komputerowego Serwer wirtualny jest wyodrębnionym lub współdzielonym fragmentem zasobów serwera dedykowanego (tzn. fizycznego komputera – serwera), podłączonego do Internetu. W ramach jednego serwera głównego można stworzyć kilka odrębnych o rozległych możliwościach. Serwer wirtualny składa się z przestrzeni dyskowej, łącza sieciowego, a także systemu operacyjnego i zarządzającej nim aplikacji.
Serwer wirtualny jest rozwiązaniem uniwersalnym i sprawdzi się zarówno w małych, średnich, jak i dużych firmach, które mogą elastycznie dopasowywać go do potrzeb danej organizacji.
2. JAKIE ZALETY MAJĄ SERWERY WIRTUALNE?
1. Oszczędność – kupno serwera wirtualnego i związanych z nim usług jest tańsze niż zakup własnego serwera i jego utrzymanie (np. opłacanie miejsca za wynajem serwerowni, prąd, serwis, obsługę itp.).
2. Niskie koszty – na tym samym serwerze działa wiele witryn, więc koszty dzielone są między kilku użytkowników.
3. Łatwość w obsłudze serwera – klient ma dostęp do intuicyjnego panelu, który może konfigurować w łatwy sposób.
4. Mniejsza odpowiedzialność nabywcy za warstwę fizyczną serwera – to dostawca jest głównym administratorem, odpowiadającym za poprawne funkcjonowanie serwera, łącza i aktualizacje.
5. Łatwy dostęp do pomocy w przypadku wystąpienia ewentualnych problemów z serwerem oraz szybkość instalacji i konfiguracji.
6. Elastyczność i skalowalność – zarówno w doborze usług, jak i zasobów. Organizacja wykupuje abonament uzależniony od własnych potrzeb, może go zwiększyć lub zmniejszyć w dowolnej chwili.
7. Bezpieczeństwo – pojedyncze serwery wirtualne w ramach jednego serwera fizycznego są od siebie oddzielone, co zwiększa bezpieczeństwo. Ponadto, jeśli u jednego z serwerów wystąpi awaria, pozostałe zostają nienaruszone.
3. DLA KOGO NAJLEPSZY BĘDZIE SERWER WIRTUALNY?
Tak naprawdę serwer wirtualny jest rozwiązaniem uniwersalnym i sprawdzi się zarówno w małych, średnich, jak i dużych firmach, które mogą elastycznie dopasowywać go do potrzeb danej organizacji. Najczęściej korzystają z niego klienci, którzy nie wymagają ogromnej powierzchni dyskowej serwera, a serwer wirtualny wykorzystują do utworzenia strony WWW firmy czy wewnętrznych aplikacji dla danej organizacji.
Jak mówił Carl Sagan, amerykański astronom i popularyzator nauki: Gdzieś, coś niesamowitego czeka, byśmy to odkryli. (w oryginalne: “Somewhere, something incredible is waiting to be known.”).
Dla wielu organizacji odkryciem i przydatnym rozwiązaniem mogą być serwery wirtualne i ich liczne korzyści, w tym przede wszystkim oszczędność. Profesjonalne wsparcie w transformacji cyfrowej i doborze usług do potrzeb danej organizacji zapewni doświadczony partner chmury – Cloud Partners.
Planujesz przejście na usługi chmurowe? Dowiedz się, jak wygląda migracja do AWS oraz jak się do niej przygotować, by przyspieszyć cały proces!
Cloud Partners
lut 13, 2023
Get notified on new marketing insights
Be the first to know about new B2B SaaS Marketing insights to build or refine your marketing function with the tools and knowledge of today’s industry.