2. Bezpieczeństwo – to jedno z najczęściej poruszanych zagadnień w świecie cloud computingu. Rozwiązania chmurowe mogą zabezpieczyć dane, aplikacje i całą infrastrukturę Twojej organizacji. Sprawdzony dostawca chmury może zaproponować najlepsze i stale aktualizowane mechanizmy bezpieczeństwa, których organizacje o niewielkim budżecie nie mogłyby sobie zapewnić we własnym zakresie. Co więcej, w ramach usług zwykle tworzone są automatyczne kopie zapasowe danych, zmniejszające ryzyko ich utraty w przypadku awarii.
3. Skalowalność – cloud computing pozwala na elastyczne dopasowanie mocy obliczeniowej, zasobów, usług i przepustowości do potrzeb oraz specyfiki danej organizacji. Dzięki temu firmy korzystają i płacą tylko za faktycznie zużyte zasoby w danym czasie. Można zwiększać lub zmniejszać moc obliczeniową w dowolnym momencie, dopasowując ją do aktualnych potrzeb biznesu.
4. Łatwość rozpoczęcia globalnego biznesu – chmura obliczeniowa umożliwia prowadzenie biznesu oraz korzystanie z zasobów chmury z dowolnego miejsca i urządzenia na świecie o jakiejkolwiek porze dnia i nocy. Wystarczy dostęp do Internetu.
5. Niskie koszty wyjścia – organizacje mogą zrezygnować z korzystania z usług w chmurze (lub części z nich) w dowolnej chwili, zwykle bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
2. CHMURA OBLICZENIOWA - WADY
1. Bezpieczeństwo – brak dostatecznej kontroli firmy nad danymi umieszczonymi w chmurze obliczeniowej oraz sposobów ich przetwarzania. Organizacja musi mieć więc pełne zaufanie do dostawcy chmury.
2. Koszty – organizacje muszą stale monitorować i kontrolować koszty, by zapobiec sytuacji płacenia za moc obliczeniową, z której nie korzystają.
3. Vendor lock-in – im więcej dana organizacja korzysta z usług konkretnego dostawcy chmury, tym bardziej się od niego uzależnia, ponieważ różne rozwiązania danego dostawcy cloud computingu zwykle są ze sobą zintegrowane.
4. Brak kontroli w przypadku awarii dostawcy – jeśli organizacja nie ma przepracowanego planu disaster recovery (na wypadek wystąpienia awarii), nie ma wpływu na, to kiedy i w jaki sposób dostawca rozwiąże problem z awarią chmury.
Chmura obliczeniowa nie jest wolna od wad, jednak to liczne zalety decydują o wzrastającej popularności cloud computingu. Optymalnie przejście do chmury i korzystanie z jej licznych zasobów, pomoże generować korzyści, szczególnie w długofalowej perspektywie. A w migracji do chmury, ogromnym wsparciem dla organizacji będzie jej doświadczony partner.