Chmura Hybrydowa

Chmura hybrydowa obiektywnym okiem

Dowiedz się, czym jest chmura hybrydowa i jakie korzyści możesz dzięki niej uzyskać.


Krajobraz IT zmienia się na taki, w którym systemy on-premises nie są już wystarczające, aby podołać coraz bardziej złożonym wymaganiom biznesu. Istnieje kilka konkurujących modeli wdrożenia chmury obliczeniowej w organizacji. Kluczową decyzją jest wybór pomiędzy chmurą prywatną i publiczną. Istnieje również wariant godzący oba te środowiska. Czym jest chmura hybrydowa oraz jakie wady i zalety niesie ze sobą to rozwiązanie?

Chmura publiczna oraz chmura prywatna znacznie się od siebie różnią: dają odmienne możliwości użytkownikom oraz posiadają swoje limitacje. Kompromisem między nimi okazuje się być chmura hybrydowa. Łączy ona oba te modele, zyskując ich najlepsze cechy. Dzięki takiej elastyczności cieszy się niesłabnącą popularnością, pomimo własnych ograniczeń.

Chmura hybrydowa wykorzystywana jest w wielu branżach, obejmując coraz więcej procesów biznesowych. Obecnie rozwiązanie hybrydowe eksploatuje aż 78% firm, 19% decyduje się wyłącznie na chmurę publiczną, a jedynie 2% firm korzysta tylko z chmury prywatnej (raport: Flexera 2021 State of the cloud, s. 20). Czym jest więc chmura hybrydowa i dlaczego użytkownicy biznesowi tak chętnie sięgają po ten model usług?

78%

respondentów Flexera korzysta w 2021 r. z chmury hybrydowej.

1. CZYM JEST CHMURA HYBRYDOWA? 

“Chmura hybrydowa” (z ang. hybrid) jest terminem używanym do opisania centrum danych, w którym przenikają się elementy chmury publicznej i prywatnej. Niektóre aplikacje uruchamiane są na przeznaczonych dla organizacji serwerach w data center operatora, natomiast część zasobów znajduje się na oferowanej przez dostawcę współdzielonej infrastrukturze typu IaaS.

Oznacza to, że pewien zasób aplikacji i infrastruktury organizacji pracuje w chmurze prywatnej, zapewniającej stosunkowo stabilną przestrzeń, bezpieczeństwo, oddzielenie fizyczne serwerów oraz opcję instalacji w wybranej przez organizację lokalizacji.

Chmura hybrydowa wdrożenia i optymalizacja

 

Pozostała część zasobów pracuje w przestrzeni chmury publicznej, oferującej opcję optymalizacji skalowania aplikacji w chwili zwiększonego zapotrzebowania na moc obliczeniową chmury. 

Z badań Enterprise Cloud Index, przeprowadzonych przez Nutanix w połowie 2020 roku na ponad 3 400 decydentach IT z całego świata, wynika, że aż 86% respondentów uważa hybrydę za idealny model operacyjny. Jakie zatem zalety i wady cechują chmurę hybrydową? 

86%

respondentów Nutanix uważa hybrydę za idealny model operacyjny.

 

2. ZALETY CHMURY HYBRYDOWEJ

ELASTYCZNOŚĆ CHMURY

Chmura hybrydowa umożliwia przesyłanie wybranych przez organizację zasobów do chmury publicznej oraz korzystanie z opcjonalnych zasobów chmurowych, gdy te będą konieczne.

SKALOWALNOŚĆ CHMURY

Pozwala organizacjom na dowolne zwiększanie i zmniejszanie wykorzystywanych zasobów. To zaleta szczególnie przydatna w firmach o zróżnicowanym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową. 

OSZCZĘDNOŚĆ CHMURY

Dzięki skalowalności, firmy płacą wyłącznie za to, z czego korzystają. Dodatkowe zasoby można wynajmować wraz z wzrostem potrzeb organizacji, a zaoszczędzone środki wykorzystać np. dla poprawy bezpieczeństwa sieci.

ŁATWOŚĆ WDROŻENIA CHMURY

Przejście do chmury hybrydowej może odbywać się stopniowo, zgodnie z rytmem danej firmy. W zaplanowaniu bezpiecznej migracji danych do chmury hybrydowej pomoże doświadczony partner chmury, taki jak Cloud Partners.

BEZPIECZEŃSTWO CHMURY

Dostawcy chmury wdrażają zaawansowane systemy bezpieczeństwa, często nieosiągalne dla organizacji spoza branży IT. Dzięki temu pomagają chronić dane i reagować na ewentualne zagrożenia. Co ważne, wrażliwe dane mogą pozostać w zasobach klienta, aby zmniejszyć ryzyko niepożądanego dostępu do nich na platformie publicznej.

ODZYSKIWANIE DANYCH

zapasową kopię danych z chmury publicznej można utrzymywać na chmurze prywatnej, i odwrotnie. Dzięki temu znacznie zmniejszone jest ryzyko ich utraty w wyniku niespodziewanych awarii, a proces przywracania danych jest prosty i szybki.

3. WADY CHMURY HYBRYDOWEJ

SKOMPLIKOWANA ARCHITEKTURA I INSTALACJA

Chmura hybrydowa łączy wiele różnych środowisk, które muszą zostać uprzednio poprawnie skonfigurowane. Wiąże się to chociażby z potrzebą synchronizacji przepływu danych między platformami. Wdrożenie wymaga więc profesjonalnych kompetencji w zakresie budowy architektury IT, które posiadają specjaliści Cloud Partners.

TRUDNIEJSZE UTRZYMIANIE CHMURY

Chmura hybrydowa wymaga zaangażowania większych środków, niż w przypadku rozwiązania prywatnego lub publicznego. Nierzadko potrzebne jest odpowiednie przeszkolenie pracowników, a także zespół posiadający kompetencje w zakresie bieżącej obsługi chmury. Po stronie organizacji pozostaje również konieczność dokonywania aktualizacji i zmian w dwóch (lub więcej) wykorzystywanych środowiskach. W pozyskaniu wiedzy niezbędnej do obsługi chmury pomagamy Naszym Klientom na dedykowanych szkoleniach chmurowych.

WYŻSZE I MNIEJ PEWNE KOSZTY UTRZYMANIA 

Obsługa wielu środowisk zwiększa ryzyko przeoczenia i korzystania ze zbędnych, nadmiarowych zasobów. Przydatnym narzędziem w ograniczaniu wydatków na chmurę jest Cloudmizer. Dzięki zaimplementowanej sztucznej inteligencji i przy wykorzystaniu machine learning pomaga w monitorowaniu, prognozowaniu i optymalizacji kosztów chmury.

Cloudmizer

 

4. PODSUMOWANIE

Chmura hybrydowa łączy w sobie rozwiązania chmury prywatnej i chmury publicznej. Część zasobów firmy znajduje się na dedykowanej, a część na współdzielonej strukturze. Chmura hybrydowa łączy przy tym najlepsze cechy chmury prywatnej i publicznej: bezpieczeństwo i elastyczność. Nie jest to jednak rozwiązanie odpowiednie dla wszystkich, gdyż wdrożenie i obsługa wiążą się z dodatkowymi obciążeniami.

W podjęciu decyzji dopasowanej do faktycznych potrzeb pomagają certyfikowani partnerzy chmury – m.in. firma Cloud Partners. Przygotujemy, a następnie przeprowadzimy, proces profesjonalnej i bezpiecznej migracji danych do chmury publicznej lub hybrydowej.

Nasi Klienci uzyskują ponadto dostęp do naszego autorskiego narzędzia, Cloudmizer, pozwalającego stale analizować, prognozować i optymalizować koszty najpopularniejszych chmur: Amazon Web Services, Google Cloud Platform i Microsoft Azure.

Sprawdź chmurowe rekomendacje i korzystaj w pełni z niemal nieograniczonego potencjału hybrydowej chmury obliczeniowej!

Migracja do chmury - usługi, strategia i sprawdzone metody

 

Similar posts

NASTĘPNY KROK?

Optymalna kosztowo chmura dla biznesu to nasza specjalność. Doradzamy, migrujemy, szkolimy i analizujemy. Poznaj zakres naszych usług.

ZOBACZ WIĘCEJ