Chmura dla biznesu

Bezpieczeństwo danych w chmurze – sprawdź!

Zależy Ci na ochronie danych? Dowiedz się, jak migracja do chmury może zwiększyć bezpieczeństwo IT w Twojej organizacji!


Bezpieczeństwo danych w chmurze – jak migracja do chmury może zwiększyć bezpieczeństwo IT w Twojej organizacji

Technologia chmurowa wkracza w większość obszarów codziennego życia. Dzięki niej możliwa jest praca na wielkich zbiorach danych, a także szybka komunikacja. Wiele wątpliwości budzi jednak bezpieczeństwo informacji przechowywanych na wirtualnych dyskach. Ich ochrona jest niezwykle ważna, ponieważ wyciek danych wrażliwych może mieć wiele przykrych konsekwencji. Okazuje się jednak, że wbrew pozorom technologia tego typu jak najbardziej jest rozwiązaniem godnym zaufania. Wyjaśniamy, co obejmuje bezpieczeństwo danych w chmurze i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie!

Dlaczego bezpieczeństwo danych jest tak ważne?

Bezpieczeństwo danych w chmurze jest jednym z najczęściej poruszanych tematów w kontekście tej technologii. Nowoczesne rozwiązania z zakresu IT są ogromnym udogodnieniem i dają wiele możliwości, ale zarazem mogą być ryzykowne. Wyzwaniem dla 91% przedsiębiorstw jest wzrost cyberzagrożeń. Dane przechowywane na wirtualnych serwerach mogą być wykradzione przez hakerów, a także przypadkowo udostępnione osobom nieuprawnionym na drodze podstępu (np. wyłudzenia) czy zwykłego ludzkiego błędu.

Przedsiębiorstwa pracują nie tylko na danych wewnętrznych (o firmie, produktach, prowadzonych projektach itp.), ale też zewnętrznych (o partnerach biznesowych, klientach itp.). Wyciek takich informacji z wielu względów stanowi ogromne zagrożenie dla firmy. W ten sposób mogą zostać skradzione pomysły inwestycyjne czy nawet same produkty (np. linijki kodu czy algorytmy). W przypadku utraty danych klientów czy innych podmiotów można się też narazić na wysokie kary oraz straty wizerunkowe – nie bez powodu wprowadzane są takie rozporządzenia jak RODO (Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych) czy HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act – Ustawa o przenoszeniu i odpowiedzialności za ubezpieczenia zdrowotne). Dane klientów mogą być bowiem sprzedawane firmom reklamowym albo oszustom.

W ostatnich latach głośno było o kilku zdarzeniach, które rozbudziły dyskusję o bezpieczeństwie w chmurze. Wiele mówiło się o udanych włamaniach, jak np. w przypadku iCloud w 2014 roku, kiedy haker wykradał prywatne zdjęcia z kont celebrytek czy ataku ransomware na Acer w 2021 roku, gdy słynna grupa cyberprzestępcza REvil zażądała okupu w wysokości 50 mln dolarów za skradzione dane. W rzeczywistości na przestrzeni ostatniej dekady takich wpadek było stosunkowo niewiele. Zabezpieczenia rozwijają się z każdym rokiem, szczególnie w przypadku chmur wykorzystywanych w celach biznesowych. Aktualnie są one w niewielkim stopniu narażone na ataki z zewnątrz.

W rzeczywistości największym problemem jest niewiedza użytkowników. Przedsiębiorcy często zbyt długo opierają się przed migracją do chmury ze względu na nieuzasadnione obawy. Tymczasem technologia tego typu staje się równie bezpieczna, a nawet bezpieczniejsza niż własna infrastruktura IT.

Czym właściwie jest chmura obliczeniowa?

Warto zwrócić uwagę na to, że wiele osób nie do końca rozumie, czym jest chmura obliczeniowa. Technologia ta wykorzystuje połączone ze sobą wirtualne serwery (systemy oprogramowania biorącego udział w udostępnianiu zasobów cyfrowych). W ten sposób można przenieść całą infrastrukturę IT (dane, programy oraz moc obliczeniową) do wymiaru wirtualnego – zyskuje się do niej dostęp online, z każdego miejsca na ziemi, o dowolnej porze.

Rozwiązanie tego typu jest w praktyce wygodniejsze i bardziej opłacalne. Co więcej, sprzyja rozwojowi najnowocześniejszej technologii, ponieważ dostarcza środowisko o parametrach dostosowanych do wymogów najbardziej zaawansowanych programów i aplikacji. Stanowi podwalinę dla ewolucji najważniejszych obecnie zagadnień, jakimi są m.in. AI czy analiza Big Data.

Bezpieczeństwo w chmurze – w jaki sposób chronione są informacje?

Na bezpieczeństwo w chmurze składa się zbiór technologii, procedur i zasad, które pomagają chronić środowiska obliczeniowe oraz zbiory danych przed cyberzagrożeniami. Nie tylko minimalizują ryzyko włamań, ataków czy błędów, ale też dostarczają rozwiązania, które pomagają błyskawicznie im przeciwdziałać i ograniczyć ich skutki. Ponieważ w wielkich korporacjach IT pracują najlepsi specjaliści (często w konsultacji z ex-hakerami!), gwarantują najwyższy poziom zabezpieczeń.

Niezależnie od tego, jaki typ środowiska (lub kombinacja środowisk) jest wykorzystywany przez przedsiębiorstwo, w ramach strategii bezpieczeństwa w chmurze uwzględnione są przede wszystkim:

 • ochrona sieci fizycznych (m.in. routery, komputery i systemy elektryczne);
 • ograniczenia dostępu (metody zapewniające kontrolowany dostęp do danych i narzędzi jedynie upoważnionym osobom);
 • zabezpieczanie danych (magazynów, serwerów, aplikacji, programów, systemów operacyjnych itp.);
 • odzyskiwanie danych (rozwiązania umożliwiające odzyskanie danych w przypadku ich naruszenia);
 • plan reagowania (tzw. disaster recovery, czyli strategie działania pozwalające zminimalizować skutki ataku).

W tym celu stosuje się takie rozwiązania, jak m.in.:

 • uwierzytelnianie wielopoziomowe i autoryzacja dostępu;
 • szyfrowanie (m.in. logowanie do platformy zabezpieczone protokołem SSL);
 • backup i systemy odzyskiwania danych (kopie zapasowe, dające awaryjny dostęp do utraconych danych);
 • monitorowanie (stały nadzór nad stanem chmury);
 • zarządzanie ryzykiem (procedury realizowane w przypadku zagrożenia oraz mechanizmy szybko wykrywające potencjalne nieprawidłowości);
 • programy antywirusowe i ochrona przed ransomware;
 • szkolenia dla użytkowników w zakresie cyberbezpieczeństwa (zwiększanie świadomości o potencjalnych zagrożeniach, instrukcje co do postępowania w ryzykownych sytuacjach oraz przestrzeganie przed potencjalnie niebezpiecznymi zachowaniami, np. klikaniem w nieznane linki).

Jakie korzyści daje migracja danych do chmury?

Migracja do chmury z wielu względów jest niezwykle korzystnym, rentownym przedsięwzięciem. Dzięki niej firma może zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku, poprawiając jakość oferowanych usług i/lub produktów. Technologia ta staje się powszechna, dlatego każde przedsiębiorstwo czy organizacja, które chcą utrzymać swoją pozycję lub ją poprawić, prędzej czy później po prostu musi zainwestować w takie rozwiązania.

Chmura przede wszystkim zapewnia:

 • łatwy dostęp do danych – wystarczy zalogować się do komputera/urządzenia mobilnego podłączonego do internetu. Przez to możliwa jest też zdalna współpraca osób z całego świata;
 • oszczędność na infrastrukturze IT – inwestycja w chmurę szybko się zwraca, ponieważ jest tańsza w utrzymaniu (w zależności od systemu rozliczeniowego, można płacić tylko za usługi z których się korzysta i faktycznie zajętą przestrzeń na dyskach);
 • elastyczność i skalowalność – możliwości chmury na bieżąco dostosowują się do faktycznego zapotrzebowania firmy;
 • stabilność – nad działaniem chmury czuwa zespół specjalistów, którzy nie dopuszczają do zakłóceń (a jeśli się pojawią, natychmiast je niwelują), dzięki czemu można uniknąć przestojów w pracy;
 • możliwość korzystania z najnowocześniejszej technologii – środowisko chmurowe oferuje niemalże nieograniczone zasoby obliczeniowe, przez co jest przystosowane do tworzenia i uruchamiania skomplikowanych aplikacji, analizy wielkich zbiorów danych itp.;
 • bezpieczeństwo – dostawcami chmurowymi są jedne z największych korporacji na świecie, takie jak Microsoft, Google czy AWS. Wiarygodność jest podstawą ich działalności, dlatego rocznie inwestują ogromne kwoty w rozwój ochrony.

Szczególne znaczenie mają zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych w chmurze, ponieważ mają je na względzie zarówno same firmy, jak i ich kontrahenci czy klienci. Nikt nie chce współpracować czy korzystać z usług/produktów przedsiębiorstwa, które nie zapewnia całkowitej ochrony danych.

Jak wybrać dostawcę chmury?

Kluczowym aspektem w zagadnieniu bezpieczeństwa danych w chmurze jest wybór odpowiedniego dostawcy. Przy porównywaniu dostępnych ofert przedsiębiorcy przede wszystkim powinni zwracać uwagę na:

 • usługi i funkcje – każda firma ma inną specyfikę i inne potrzeby. Typ chmury, jej sposób działania oraz oferowane możliwości powinny być dostosowane do realnego zapotrzebowania;
 • poziom bezpieczeństwa – dostawca powinien oferować najnowocześniejsze zabezpieczenia i strategie reagowania na ewentualne zagrożenia, dlatego warto zapoznać się z tym, co gwarantuje;
 • certyfikaty i zgodności – najlepszym potwierdzeniem wiarygodności dostawcy są przyznane mu dokumenty, takie jak np. certyfikat ISO/IEC 27001 (Zarządzanie Bezpieczeństwem Informacji);
 • poziom obsługi klienta – użytkownik powinien mieć łatwą możliwość szybkiego kontaktu z pomocą techniczną, poprzez infolinię czy intuicyjny helpdesk. Do tego dostawca powinien regularnie dostarczać raporty o wydajności;
 • koszty i modele rozliczeniowe – ogromne znaczenie mają ceny usług oraz sposób płatności (np. w formie abonamentu). Korzystanie z chmury powinno być możliwie jak najbardziej opłacalne dla przedsiębiorstwa;
 • opinie – wiele informacji dają recenzje użytkowników. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zorientować się, jaką reputację mają poszczególni dostawcy, szczególnie mając na względzie to, za co się ich chwali, a za co krytykuje.

 

 

Cloudmizer

 

Posumowanie – jak migracja do chmury pozwala zadbać o bezpieczeństwo danych?

Bezpieczeństwo danych w chmurze jest tematem nadal budzącym wiele wątpliwości, ale zupełnie niesłusznie. W praktyce technologia ta pod wieloma względami zapewnia lepszą ochronę niż standardowa, fizyczna infrastruktura IT.

Dostawcy usług chmurowych korzystają ze sprzętu, który jest objęty zabezpieczeniami na najwyższym poziomie. Serwerownie są chronione przed włamaniami, pożarami, wilgocią i innymi zagrożeniami z zewnątrz. Są całodobowo monitorowane, a dostęp do nich mają wyłącznie upoważnieni pracownicy, którzy przechodzą wielostopniową weryfikację.

Ponieważ dostawcami usług chmurowych są jedne z największych korporacji IT na świecie, dbają także o najnowocześniejszą, wielowymiarową ochronę samych danych. Na bieżąco udoskonalają stosowane już systemy i strategie działania, by zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa nie tylko swoim klientom, ale też sobie. Jakiekolwiek potknięcie mogłoby przynieść ogromne straty wizerunkowe, na które firmy o takiej renomie jak Google, Microsoft czy AWS po prostu nie mogą sobie pozwolić.

Podczas korzystania z tej technologii użytkownicy są również pod nieustanną opieką zespołu specjalistów od bezpieczeństwa chmury, cały czas monitorujących działanie usług i aplikacji. W razie potrzeby można szybko otrzymać odpowiedź na pytanie, a przy ewentualnych kłopotach natychmiast ma się zapewnione niezbędne wsparcie. Co więcej, potencjalne zagrożenia są wykrywane z wyprzedzeniem. Niezależnie od tego, czy doszło już do naruszenia danych czy dopiero zauważono możliwe ryzyko, niezwłocznie podejmowane są odpowiednie kroki.

Migracja do chmury daje wiele korzyści, ale jest dość skomplikowaną procedurą. Kiedy wybierze się już odpowiedniego dostawcę, trzeba jeszcze tak przygotować cały proces, by odbył się jak najszybciej, najwydajniej i najbezpieczniej. Najrozsądniej jest powierzyć to zadanie profesjonalistom. Zespół CloudPartners gwarantuje najlepsze efekty przy przenoszeniu danych do chmury oraz pomaga szybko zaimplementować nowe rozwiązania w firmie.

Migracja do chmury - usługi, strategia i sprawdzone metody

 

Similar posts

NASTĘPNY KROK?

Optymalna kosztowo chmura dla biznesu to nasza specjalność. Doradzamy, migrujemy, szkolimy i analizujemy. Poznaj zakres naszych usług.

ZOBACZ WIĘCEJ