Chmura dla biznesu

Chmura Google cena – sprawdź!

Cennik Google Cloud jest zbyt skomplikowany? Dowiedz się, jak obliczyć koszty korzystania z chmury i zoptymalizować wydatki!


Migracja do chmury jest coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców reprezentujących różne branże. Technologia ta pozwala w wygodny, opłacalny i bezpieczny sposób korzystać z nowoczesnych usług, systemów oraz narzędzi bez konieczności tworzenia własnej, stacjonarnej infrastruktury. Jednym z liderów na tym rynku jest Google, gigant IT. Jego oferta sprawia, że z powodzeniem może konkurować z Amazon Web Services czy Microsoft Azure. Wyjaśniamy, jak obliczyć, ile kosztuje chmura Google – cena jest bowiem zależna od wielu czynników.

Co to jest Google Cloud?

Google Cloud jest platformą obliczeniową stworzoną przez firmę Google, przeznaczoną do korzystania z rozwiązań chmurowych. Działa na tej samej infrastrukturze, na której opierają się słynne usługi marki, takie jak wyszukiwarka Google, Gmail, Dysk Google czy YouTube. Wraz z zestawem narzędzi do zarządzania daje dostęp do szeregu modułowych usług w chmurze, umożliwiających m.in. przetwarzanie, przechowywanie i analizę danych.

Rodzaje usług w Google Cloud

Google Cloud oferuje ponad 150 usług i narzędzi, przeznaczonych przede wszystkim do:

  • przechowywania danych (m.in. Google Cloud Stoarge, Google Kubernetes Engine),
  • tworzenia i korzystania z baz danych (m.in. Cloud Bigtable, Memorystore),
  • przetwarzania i analizy danych (m.in. Google BigQuery),
  • rozwoju AI i ML (m.in. Vertex AI, AutoML),
  • tworzenia oraz testowania aplikacji i programów (m.in. Google App Engine, Google Cloud VMware Engine),
  • tworzenia maszyn wirtualnych (m.in. Google Cloud Compute),
  • rozwoju Internetu Rzeczy (m.in. Google Cloud IoT),
  • rozwoju networkingu (m.in. Cloud CDN, Network Connectivity Center),
  • ochrony danych i struktur przed atakami z zewnątrz oraz identyfikacji niebezpieczeństw wewnątrz organizacji,
  • tworzenia i zarządzania API (interfejs programowania aplikacji),
  • obsługę rozwiązań hybrydowych i multicloud.

Zalety i wady korzystania z usług Google Cloud

Technologie chmurowe stają się powszechne, ponieważ pozwalają przyspieszyć rozwój działalności, przy jednoczesnej optymalizacji wydatków. Przy współczesnej masowej produkcji danych konieczne jest już stosowanie odpowiednich rozwiązań, dzięki którym można utrzymać lub poprawić swoją pozycję na rynku.

Zaletami migracji do chmury Google Cloud są przede wszystkim

  • ograniczenie kosztów tworzenia i utrzymania infrastruktury,
  • elastyczność i skalowalność,
  • opłaty naliczane za zużywane zasoby,
  • oszczędność czasu pracowników IT,
  • możliwość korzystania z najnowocześniejszej technologii,
  • profesjonalne narzędzia przeznaczone do rozwoju AI i ML,
  • szybki rozwój oraz wdrażanie aplikacji,
  • niezawodność i ciągłość działania,
  • certyfikowane zabezpieczenia.

Z usług Google Cloud korzystają m.in. Spotify, Disney czy „The New York Times”. Platforma jest póki co mniej popularna od AWS czy Azure, ale z roku na rok zyskuje nowych klientów. W 2022 roku firmie po raz pierwszy udało się osiągnąć dwucyfrowy udziału na rynku, wynoszący 10% (co stanowiło skok o 2 punkty procentowe w stosunku do pierwszego kwartału).

Google Cloud przede wszystkim skupia się na rozwoju rozwiązań z zakresu AI i ML, a także analityki Big Data. Dostarcza wiele cenionych narzędzi, takich jak np. BigQuery czy Kubernetes.

Dlaczego jednak chmura Google zajmuje dopiero 3. miejsce na rynkowym podium? Znaczenie ma nie tylko czas powstania platformy, ale też specyficzna strategia, która od początku opierała się na współpracy z niewielkimi, innowacyjnymi projektami. Do tego póki co firma oferuje mniej usług – dla porównania, AWS posiada ich aż ponad 200.

Co więcej, Google Cloud zdecydowanie nie nadaje się dla początkujących użytkowników. Wsparcie techniczne jest konieczne i kosztowne. Cały proces migracji i uruchomienia instancji jest też skomplikowanym procesem. Z drugiej strony, doświadczeni klienci, który optymalnie dostosują usługi do swoich potrzeb i skorzystają ze zniżek, mogą uzyskać wyjątkowo korzystną ofertę.

Jak działa Google Cloud cennik?

Cennik Google Cloud jest znany z tego, że jest bardzo skomplikowany. Uwzględnia wiele dodatków i zniżek, dlatego jeśli nie ma się świadomości tego, jak z nich korzystać (każda VM może kwalifikować się do innych rabatów), będzie się niepotrzebnie przepłacać.

Opłaty naliczane są w ujęciu czasowym, przez co płaci się tylko za to, co faktycznie się wykorzystało​​. Najbardziej korzystne są roczne lub trzyletnie subskrypcje. W ten sposób da się znacznie obniżyć koszty, ale trzeba pamiętać, że nie można anulować zobowiązania. W przypadku instancji na żądanie w każdej chwili można zrezygnować.

Google Cloud akceptuje karty kredytowe oraz debetowe, a także płatności za pośrednictwem PayPal, przelewy bankowe czy nawet czeki.

Przykład cennika Google Cloud

Cennik mocy obliczeniowej (maszyny ogólnego przeznaczenia, typu C3) dla regionu Belgia (europe-west1):

Produkt

Cena na żądanie (USD)

Cena za zarezerwowany spot* (USD)

Cena rocznego zobowiązania opartego na zasobach (USD)

Cena 3-letniego zobowiązania opartego na zasobach (USD)

Predefiniowane vCPUs

$0.037381 / vCPU h

$0.009046 / vCPU h

$0.023573 / vCPU h

 

$0.016837 / vCPU h

Predefiniowana Pamięć

 

$0.005011 / GB h

$0.001212 / GB h

 

$0.003159 / GB h

 

$0.002256 / GB h

*Ceny za spot mogą zmienić się raz na 30 dni, ale zawsze zapewniają zniżki w wysokości 60-91% od ceny na żądanie dla wybraych typów maszyn i układów GPU.

Rodzaje modeli cenowych Google Cloud

Opłaty za użytkowanie zasobów chmury Google Cloud są rozliczane w modelu billingowym pay-as-you-go (ang. płać na bieżąco) w rozliczeniu czasowym (minuty lub sekundy) oraz w ramach planów oszczędnościowych opierających się na subskrypcjach (Committed use discounts). Przyjrzyjmy się bliżej obu opcjom.

Opłata za zużycie

Opłaty są naliczane tylko za rzeczywiście zużyte zasoby. Cennik chmury Google uwzględnia tzw. ujęcie czasowe – stawki są naliczane w dolarach na godzinę, minutę lub sekundę. Rozwiązanie to jest szczególnie opłacalne, ponieważ płaci się tylko za to, co się wykorzystuje. Doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy zapotrzebowanie dynamicznie się zmienia w skali roku.

Committed use discounts – subskrypcja na 1 lub 3 lata

Google Cloud pozwala na oszczędności dzięki automatycznie naliczanym zniżkom, w oparciu o miesięczne wykorzystanie – wystarczy przedpłata za zasoby po obniżonych stawkach. W ten sposób można zaoszczędzić nawet do 57%, np. dzięki rabatom na zasoby Compute Engine.

Rezerwacje spotów

Google Cloud oferuje opcję rezerwacji tzw. spot instances. W ramach tego rozliczenia na krótszy okres wykupuje się nieużywane instancje za ułamek ceny regularnej (w rozliczeniu godzinowym). W ten sposób można zmniejszyć koszty nawet o 90%, ale jeśli cena rynkowa serwera przekroczy cenę zadeklarowaną, traci się możliwość jego wykorzystania.

Modele bezpłatne

Google Cloud udostępnia darmową wersję próbną usług na 90 dni, przyznając na ten cel 300 USD (ok. 1200 PLN) do wydania na uruchamianie, testowanie i wdrażanie środowisk. Wszyscy klienci dodatkowo mogą korzystać z ponad 20 usług za darmo, w ramach miesięcznych limitów użytkowania, w tym tak popularne i podstawowe produkty jak m.in. App Engine, BigQuery, Cloud Storage czy Compute Engine.

Czynniki wpływające na cenę Google Cloud

Koszty korzystania z usług Google Cloud są zależne od wielu czynników. Oczywiście im większe zużycie zasobów i im więcej usług się uruchamia, tym więcej trzeba zapłacić. Warto jednak wiedzieć, co dokładnie składa się na opłaty. Wpisanie w wyszukiwarkę hasła „chmura Google cena” nie rozjaśni sytuacji. Po krótce omawiamy trzy najważniejsze składowe.

Koszty przechowywania danych

Technologia chmurowa przyniosła prawdziwą rewolucję w zakresie przechowywania danych, ponieważ daje dostęp do ogromnych przestrzeni dyskowych. Opłaty są naliczane jednak nie tylko za zajmowane miejsce, ale też za m.in.:

  • uruchamianie i zarządzanie kontenerami,
  • przepustowość zapisu i odczytu,
  • zapisywanie, odzyskiwanie oraz usuwanie zarchiwizowanych danych,
  • transfer wyjściowy,
  • systemy zabezpieczeń.

Koszty przetwarzania danych

Dane przechowywane na chmurze nie tylko się przechowuje, ale też przetwarza i analizuje na tzw. wirtualnych maszynach. Tutaj znaczenie mają m.in.:

  • rodzaj i wielkość instancji,
  • wielkość dysków EBS,
  • ruch wychodzący do Internetu,
  • ruch wychodzący do innego Regionu czy Zony,
  • publiczny/elastyczny IP.

Koszty transferu danych

Na chmurę wgrywa się wiele danych, ale sporo się także pobiera. Przez do duże znaczenie ma transfer danych, a dokładniej m.in.:

  • przepustowość,
  • czas przesyłania danych,
  • transfer wyjściowy do internetu,
  • transfer wyjściowy do źródła.

Koszty usług dodatkowych

Pod uwagę trzeba również wziąć wszelkie dodatkowe usługi, które mają za zadanie wspierać albo rozwijać podstawowe narzędzia, a także ułatwiać ogólne zarządzanie zasobami chmury. Google oferuje wiele przydatnych produktów, które m.in. wspierają optymalizację wydatków, zwiększają poziom zabezpieczeń czy na różne sposoby sprawiają, że obsługa chmury jest bardziej intuicyjna i zautomatyzowana.

Jak obliczyć koszty korzystania z usług Google Cloud?

Proces wyliczania kosztów korzystania z usług Google Cloud jesy niestety dość skomplikowany. Istnieją jednak sposoby na to, by jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z chmury oszacować wysokość opłat.

Kalkulator – Google Cloud Pricing Calculator

Podstawowym narzędziem jest kalkulator, stanowiący przewodnik po cenniku chmury Google. Stanowi rozbudowany formularz, w którym trzeba uwzględnić wszystkie informacje związane z planowanymi środowiskami. Przy każdym polu znajduje się ikonka ze znakiem zapytania, która krótko wyjaśnia, jakie dane powinno się wpisać w tym miejscu oraz odsyłacz do bardziej rozbudowanego artukułu. Mimo to, osoba nieobeznana w zagadnieniach chmurowych może mieć kłopot z prawidłowym wypełnieniem formularza.

Google Cloud Pricing Calculator jest dostępny na stronie: Google Cloud Pricing Calculator.

Narzędzie do prognozowania kosztów Google Cloud

O wiele przyjaźniejszym w obsłudze narzędziem jest Cloudmizer – platforma stworzona przez specjalistów Cloud Partners. Z jej pomocą oraz wsparciem ekspertów można szybko, w prosty sposób oszacować budżet związany nie tylko z utrzymaniem chmury Google, ale też samą migracją. Dzięki temu decyzja o inwestycji w tę technologię będzie przemyślana i podjęta w pełni świadomie, a do tego wolna od nieprzewidzianych wydatków czy niepotrzebnych strat.

Więcej informacji można znaleźć na: Prognoza kosztów chmury.

Porównanie cen Google Cloud z innymi dostawcami

Przy obliczaniu cen Google Cloud warto oczywiście mieć na względzie oferty od pozostałych znanych dostawców, czyli AWS i Microsoft Azure. Trzykrotne wyliczanie stawek byłoby jednak stanowczo zbyt czasochłonnym zajęciem. W tym przypadku również jak najbardziej sprawdzi się Cloudmizer. System przeanalizuje oferty i przygotuje zestawienie, a specjaliści Cloud Partners pomogą podjąć ostateczną decyzję. Wtedy ma się pewność, że rzeczywiście wybrało się najlepszy wariant.

Formularz zgłoszeniowy można wypełnić naPorównanie cen chmury.

Jakie strategie można zastosować, aby obniżyć koszty korzystania z Google Cloud?

W temacie obliczania kosztów użytkowania chmury nie można pominąć zagadnienia związanego z optymalizacją. Wiele wydatków z powodzeniem da się ograniczyć, szczególnie w przypadku Google Cloud, oferującego liczne zniżki i rabaty. Dostawca cały czas rozwija narzędzia oraz przygotowuje specjalistyczne mateirały, które mają pomagać w bardziej świadomym zarządzaniu opłatami. Użytkownicy mogą korzystać np. z bezpłatnej usługi Recommender, która generuje przydatne podpowiedzi w zakresie m.in. zużycia i kosztów.

Na co warto jednak szczególnie zwrócić uwagę?

Monitorowanie kosztów

Podstawą jest oczywiście monitorowanie wydatków – kiedy wie się, za co i ile się płaci, można zrobić konieczne cięcia oraz znaleźć oszczędności. Często okazuje się bowiem, że za niektóre elementy niepotrzebnie się przepłaca.

Budżet można kontrolować w następujących panelach konsoli Google Cloud Platform:

  • Overview (Omówienie) – podstawowe informacje o zużyciu i przyznanych zniżkach,
  • Reports (Raporty) – wykres obrazujący poziom zużycia,
  • Cost table (Tabela kosztów) – spis projektów i usług, które wygenerowały koszty.

Dobrym sposobem jest również ustawienie mailowych alertów o poziomie zużycia w konsoli Google Cloud Platform w zakładce Billing – Budget & alerts.

Monitorowaniem kosztów może zająć się także Cloudmizer. Daje pełny obraz wszystkich kosztów i wydatków, a także pomaga identyfikować nieużywane zasoby. Generuje przejrzyste raporty z przydatnymi wskazówkami, ale też prognozy na przyszłość.

Narzędzie Cloudmizer można sprawdzić tutaj: Cloudmizer.

Wykorzystanie zasobów tylko wtedy, gdy są potrzebne

Środowiska chmurowe są złożone, dlatego często zdarza się, że zasoby są niepotrzebnie wykorzystywane. Ogromnym wsparciem jest automatyzacja, czyli specjalne usługi pozwalające uruchamiać instancje jedynie w określonym czasie lub po wykryciu aktywności. Specjalne algorytmy sprawiają, że zużycie znacznie spada, a dostępne zasoby są używane w ekonomiczny sposób.

Wybór odpowiedniego modelu cenowego

Ogromne znaczenie ma oczywiście wybór odpowiedniego modelu cenowego. W przypadku cennika Google Cloud trzeba uwzględnić wszystkie dostępne zniżki. Zadanie to jest bardzo trudne, dlatego najrozsądniej jest skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów. Zespół Cloud Partners na podstawie szczególowego wywiadu oraz analiz pomoże zdecydować, która opcja będzie najlepsza.

Wsparcie doradców jest nieocenione nie tylko przy planowaniu budżetu, ale też tworzeniu strategii migracji do chmury. Nasi specjaliści działają zgodnie z podejściem z FinOps, dlatego pomagają znaleźć najbardziej opłacalne rozwiązania. Więcej informacji można znaleźć na: FinOps.

Programy dofinansowań

Dostawcy usług chmurowych oferują różne korzystne programy obejmujące nie tylko wsparcie eksperckie, ale też dofinansowania, takie jak np. Start i Scale z Google for Startups Cloud Program. Firima szczególnie stara się wspierać nowe, rozwijające się inicjatywy i skupia się na pomocy dla startupów.

Aby dowiedzieć się, czy firma kwalifikuje się do programu dofinansowania, wystarczy wypełnić formularz na: Dofinansowanie chmury.

Cloudmizer

Google chmura cena – podsumowanie

Cennik chmury Google rzeczywiście jest bardzo skomplikowany. Przed podjęciem decyzji o migracji trzeba wykonać szczegółowe analizy i obliczenia, a następnie poczynić odpowiednie przygotowania. Najważniejsze jest, by prawidłowo ocenić potrzeby, ale też możliwości. W praktyce często lepiej jest zrezygnować z niektórych usług albo dopłacić do innych, by ostatecznie uzyskać największą wydajność w najlepszej cenie.

Błędy i niedopatrzenia zdarzają się nawet specjalistom IT z doświadczeniem w zakresie technologii chmurowych. Jeśli chce się mieć pewnosć, że inwestycja będzie korzystna dla firmy, najlepiej jest zwrócić się po pomoc do ekspertów. Profejsonalne doradztwo pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał nowych rozwiązań, bez niepotrzebnych utrudnień i strat finansowych.

Planujesz migrację do Google Cloud? A może jesteś już jej użytkownikiem, ale szukasz sposobu na optymalizację wydatków? Zgłoś się do specjalistów Cloud Partners, którzy zaproponują Ci najlepszy plan działania. Korzystaj z chmury w świadomy sposób, by osiągnąć jak najwięcej korzyści!

Migracja do chmury - usługi, strategia i sprawdzone metody

 

Similar posts

NASTĘPNY KROK?

Optymalna kosztowo chmura dla biznesu to nasza specjalność. Doradzamy, migrujemy, szkolimy i analizujemy. Poznaj zakres naszych usług.

ZOBACZ WIĘCEJ