Chmura Microsoft cena – zobacz, jak obliczyć koszty Azure!
Zastanawiasz się, jak wygląda cennik Azure? Dowiedz się, jak wyliczyć koszty utrzymania chmury Microsoft!
Planujesz modernizację serwerów swojej firmy? Dowiedz się, ile kosztuje chmura obliczeniowa – cena korzystania z takiej usługi wcale nie musi być wysoka!
Migracja do chmury pozwala przyspieszyć rozwój firmy, a także odczuwalnie ograniczyć wydatki związane z utrzymaniem infrastruktury IT. Trzeba jednak pamiętać, że ceny chmur od poszczególnych dostawców mogą znacznie się od siebie różnić. Jeśli takie rozwiązanie rzeczywiście ma być opłacalne, przedsiębiorstwo powinno zdecydować się na możliwie najbardziej korzystny model usług oraz przejrzysty system rozliczeniowy. Wiele osób nie wie, jak sprawdzić, ile rzeczywiście kosztuje chmura obliczeniowa – cena jest zależna od wielu czynników. Wyjaśniamy, jak wyliczyć wysokość wydatków związanych z jej użytkowaniem oraz jak można je zoptymalizować!
Raport przygotowany przez SAP oraz Kantar, „Cyfrowa wędrówka w chmury. Menedżerzy o chmurze w Polsce i regionie CEE”[1], udowadnia, że Polska jest jednym z liderów cyfrowej transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej. Wykorzystanie usług chmurowych do celów biznesowych zadeklarowało aż 8 na 10 menedżerów biorących udział w badaniu. Technologia ta przekonuje do siebie coraz więcej przedsiębiorców, ale mimo to powszechna wiedza o tych rozwiązaniach nadal jest dość ograniczona.
Wątpliwości budzi to, ile właściwie kosztuje korzystanie z takich usług. Wiele mówi się o tym, że przejście na chmurę w ogólnym rozrachunku jest zdecydowanie bardziej opłacalne niż tworzenie i utrzymywanie stacjonarnej infrastruktury. Same zapewnienia jednak nie wystarczają. Przedsiębiorcy chcą wiedzieć, ile będą musieli płacić za serwer w chmurze – cena jest w wielu przypadkach głównym kryterium wyboru.
Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „chmura obliczeniowa cena” nie otrzyma się jednoznacznej odpowiedzi. Koszty samej migracji, a później utrzymania takich wirtualnych serwerów, są zależne od wielu różnych czynników. Nie bez powodu tak popularne jest korzystanie ze wsparcia specjalistów.
Total Cost of Ownership (ang. całkowity koszt posiadania), to wskaźnik uwzględniający nie tylko koszty stałe (m.in. zakupu, najmu), ale też zmienne (m.in. utrzymania, szkolenia pracowników, konserwacji). Często wykorzystuje się go przy porównywaniu opłacalności inwestycji w fizyczną infrastrukturę IT (zakup prywatnego serwera) z korzystaniem z usług chmurowych (wynajem wirtualnego serwera).
Z pomocą TCO można wyliczyć koszty zakupu, instalacji, użytkowania oraz utrzymania infrastruktury przez określony czas, najczęściej kilku lat. Przedsiębiorcy często popełniają jednak błędy podczas przygotowywania takich szacunków, ponieważ nie uwzględniają wszystkich czynników albo nie zdają sobie sprawy z tego, co dokładnie zyskują po przejściu na chmurę.
Koszty związane z inwestycją w fizyczny serwer obejmują m.in.:
Korzystanie z usług chmurowych w ogólnym rozrachunku jest łatwiejsze i przez to też o wiele bardziej opłacalne. Zwalnia z wielu wydatków, a do tego w cenie zapewnia pełną obsługę techniczną. W tym przypadku płaci się też tylko za zasoby, które faktycznie się wykorzystuje. W ten sposób wielu firmom może udać się zaoszczędzić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.
Proces migracji do chmury jest dość skomplikowaną procedurą. Jeśli ma się odbyć względnie szybko, bez niepotrzebnego ryzyka (np. utraty cennych danych), konieczne jest przygotowanie wieloetapowej strategii.
Na początku powinno się ocenić aktualnie wykorzystywane zasoby, tj. uporządkować je, sprawdzić itp. Najważniejsze jest uszeregowanie aplikacji i magazynów danych pod względem trudności ich przenoszenia na nowe środowisko.
W zakresie migracji do chmury najrozsądniej jest skorzystać ze wsparcia specjalistów. Zaplanują, a następnie przeprowadzą cały proces, tak by odbył się najszybciej, najtaniej i bez niepotrzebnych utrudnień. Wtedy przejście na cloud computing staje się jeszcze bardziej rentowne.
Istnieje kilka rodzajów modeli zarządzania usługami chmurowymi, różniących się od siebie zakresem obowiązków związanych z utrzymaniem środowiska przeniesionych na dostawcę. Przy przeglądaniu ofert można spotkać następujące skróty:
Obecnie najpopularniejszymi rozwiązaniami są IaaS, PaaS oraz SaaS. Często firmy korzystają z kilku, łączonych wariantów.
Podsumowując, do głównych czynników wpływających na cenę chmury zaliczają się m.in.:
Ogromne znaczenie ma też oczywiście polityka firmy, czyli dostawcy. Przed nawiązaniem współpracy dobrze jest uważnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami umowy, ponieważ można w ten sposób odkryć wiele dodatkowych opłat. Jeśli chce się w pełni świadomie podjąć decyzję o migracji danych na chmurę, dobrze jest wykonać dokładny research czy nawet zasięgnąć porady specjalistów.
Na rynku działa wiele dostawców usług chmurowych, którzy chociaż często proponują dość podobne rozwiązania, oferują odmienne ceny. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o migracji danych warto sprawdzić, ile będzie kosztować chmura – cennik dostępny na stronie dostawcy powinien dostarczyć przynajmniej przybliżoną wartość.
W większości przypadków firmy przygotowały specjalne kalkulatory, które po wybraniu usług oraz innych parametrów przybliżają kwotę płatności w danym modelu rozliczeniowym.
Przykłady cenników różnych dostawców:
Pochylmy się nad tym, jak obliczyć, ile kosztuje serwer w chmurze – cena jest zależna od wielu czynników. Wymienialiśmy je już wcześniej, ale warto doprecyzować, które z nich są najważniejsze i co dokładnie oznaczają.
Faktory wpływające na ceny chmury:
Przy obliczaniu kosztów utrzymania chmury warto mieć na względzie to, że istnieją sposoby na ich optymalizację. Istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań, które umożliwiają wyraźne obniżenie ceny chmury. Do najpopularniejszych można zaliczyć:
Przedsiębiorcy często mają kłopot z oceną tego, który dostawca proponuje im najlepszą ofertę. Nawet gdyby ograniczyć się tylko do porównania opcji od największych marek, czyli usług oferowanych przez Google, Microsoft Azure i Amazon Web Services, sam proces obliczania kosztów jest dość czasochłonny. Wspomniane wcześniej kalkulatory dostępne online podają tylko orientacyjne wartości, a do tego nie uwzględniają wydatków związanych z migracją.
Nie ma sensu tracić czasu i sił na wnikliwe analizy. Całą tę pracę może wykonać Cloudmizer – narzędzie do porównywania cen chmur. Autorska aplikacja Cloud Partners zbiera wszystkie najważniejsze informacje, by następnie wybrać najlepsze oferty na podstawie podanych preferencji i przygotować zestawienie ich warunków oraz cen.
Wystarczy wypełnić krótki formularz, by skontaktować się z ekspertami. W ten sposób można łatwo, szybko, a przede wszystkim w pełni świadomie wybrać najbardziej opłacalny wariant.
Więcej informacji o aplikacji Cloudmizer oraz formularz kontaktowy można znaleźć na: Bezpłatne porównanie cen chmury.
Warto pamiętać o tym, że kiedy sfinalizuje się już migrację do chmury, z powodzeniem można znaleźć sposoby na obniżenie kosztów jej utrzymania. Jakie strategie dają najlepsze efekty?
Wdrożenie wspomnianych wcześniej metod, takich jak autoscaling czy przechowywanie danych na odpowiednich dyskach, pozwala znacznie zmniejszyć koszty użytkowania chmury. Żeby jednak wprowadzić takie zmiany, trzeba dobrze poznać i zrozumieć wykorzystywane środowisko. Warto przede wszystkim:
Niezwykle pomocne są specjalne programy i aplikacje (często dostarczane przez samych dostawców), ale też dodatkowe rozwiązania. Wiele firm decyduje się zainwestować we wsparcie specjalistów. W ten sposób można skorzystać z fachowego doradztwa, obejmujące m.in. przygotowanie zaawansowanych modeli prognozowania, które pozwalają pełniej zrozumieć, a następnie przewidywać wydatki na chmurę. Z pomocą specjalistów Cloud Partners można obniżyć koszty utrzymania nawet o 70%.
Więcej informacji o usłudze można znaleźć na: Optymalizacja kosztów chmury.
Oczywiście niezwykle ważny jest model rozliczeniowy ceny chmury. Powinien być dostosowany do realnych potrzeb firmy.
Ciekawym rozwiązaniem jest pozyskanie dodatkowych środków na utrzymanie chmury, w ramach dofinansowania. Na rynku dostępnych jest wiele programów akceleracyjnych, dlatego warto się zorientować, czy prowadzona firma się do nich kwalifikuje. W ten sposób da się przede wszystkim zmniejszyć koszty migracji do chmury.
W temacie można zorientować się samodzielnie, ale najlepiej skorzystać ze wsparcia specjalistów. Wtedy najlepiej oceni się szanse, a następnie prawidłowo przygotuje się i złoży wszystkie dokumenty. Formularz umożliwiający szybki kontakt z ekspertami jest dostępny na stronie: Dofinansowanie migracji do chmury.
Koszty usług to nie jedyne istotne zagadnienie w temacie tego, ile środków pochłania chmura obliczeniowa – cena korzystania z tej technologii tak naprawdę obejmuje także samą migrację. Jeśli chce się ograniczyć wydatki, warto zacząć od podstaw. To właśnie nieprawidłowo przeprowadzone przejście na chmurę często generuje dodatkowe opłaty i może doprowadzić do sytuacji, w której firma zdecydowanie przepłaca.
Najrozsądniejszym wyjściem jest zwrócenie się do wykwalifikowanych, doświadczonych doradców, którzy opracują strategię migracji do chmury zgodnie z metodyką FinOps. Więcej informacji na: FinOps.
Zastanawiasz się, jak wygląda cennik Azure? Dowiedz się, jak wyliczyć koszty utrzymania chmury Microsoft!
Zastawiasz się, jakie są ceny rozwiązań AWS? Dowiedz się, jak wyliczyć koszty korzystania z chmury Amazon Web Services!
Zastanawiasz się, która chmura obliczeniowa jest najlepsza? Sprawdź porównanie usług Google Cloud, Azure i AWS!
Be the first to know about new B2B SaaS Marketing insights to build or refine your marketing function with the tools and knowledge of today’s industry.