Najważniejsze zastosowania chmury obliczeniowej
Sprawdź jak wykorzystywać chmurę dla biznesu w firmie. Poznaj możliwości zastosowania chmury.
Zależy Ci na ochronie danych? Dowiedz się, jak migracja do chmury może zwiększyć bezpieczeństwo IT w Twojej organizacji!
Technologia chmurowa wkracza w większość obszarów codziennego życia. Dzięki niej możliwa jest praca na wielkich zbiorach danych, a także szybka komunikacja. Wiele wątpliwości budzi jednak bezpieczeństwo informacji przechowywanych na wirtualnych dyskach. Ich ochrona jest niezwykle ważna, ponieważ wyciek danych wrażliwych może mieć wiele przykrych konsekwencji. Okazuje się jednak, że wbrew pozorom technologia tego typu jak najbardziej jest rozwiązaniem godnym zaufania. Wyjaśniamy, co obejmuje bezpieczeństwo danych w chmurze i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie!
Bezpieczeństwo danych w chmurze jest jednym z najczęściej poruszanych tematów w kontekście tej technologii. Nowoczesne rozwiązania z zakresu IT są ogromnym udogodnieniem i dają wiele możliwości, ale zarazem mogą być ryzykowne. Wyzwaniem dla 91% przedsiębiorstw jest wzrost cyberzagrożeń. Dane przechowywane na wirtualnych serwerach mogą być wykradzione przez hakerów, a także przypadkowo udostępnione osobom nieuprawnionym na drodze podstępu (np. wyłudzenia) czy zwykłego ludzkiego błędu.
Przedsiębiorstwa pracują nie tylko na danych wewnętrznych (o firmie, produktach, prowadzonych projektach itp.), ale też zewnętrznych (o partnerach biznesowych, klientach itp.). Wyciek takich informacji z wielu względów stanowi ogromne zagrożenie dla firmy. W ten sposób mogą zostać skradzione pomysły inwestycyjne czy nawet same produkty (np. linijki kodu czy algorytmy). W przypadku utraty danych klientów czy innych podmiotów można się też narazić na wysokie kary oraz straty wizerunkowe – nie bez powodu wprowadzane są takie rozporządzenia jak RODO (Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych) czy HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act – Ustawa o przenoszeniu i odpowiedzialności za ubezpieczenia zdrowotne). Dane klientów mogą być bowiem sprzedawane firmom reklamowym albo oszustom.
W ostatnich latach głośno było o kilku zdarzeniach, które rozbudziły dyskusję o bezpieczeństwie w chmurze. Wiele mówiło się o udanych włamaniach, jak np. w przypadku iCloud w 2014 roku, kiedy haker wykradał prywatne zdjęcia z kont celebrytek czy ataku ransomware na Acer w 2021 roku, gdy słynna grupa cyberprzestępcza REvil zażądała okupu w wysokości 50 mln dolarów za skradzione dane. W rzeczywistości na przestrzeni ostatniej dekady takich wpadek było stosunkowo niewiele. Zabezpieczenia rozwijają się z każdym rokiem, szczególnie w przypadku chmur wykorzystywanych w celach biznesowych. Aktualnie są one w niewielkim stopniu narażone na ataki z zewnątrz.
W rzeczywistości największym problemem jest niewiedza użytkowników. Przedsiębiorcy często zbyt długo opierają się przed migracją do chmury ze względu na nieuzasadnione obawy. Tymczasem technologia tego typu staje się równie bezpieczna, a nawet bezpieczniejsza niż własna infrastruktura IT.
Warto zwrócić uwagę na to, że wiele osób nie do końca rozumie, czym jest chmura obliczeniowa. Technologia ta wykorzystuje połączone ze sobą wirtualne serwery (systemy oprogramowania biorącego udział w udostępnianiu zasobów cyfrowych). W ten sposób można przenieść całą infrastrukturę IT (dane, programy oraz moc obliczeniową) do wymiaru wirtualnego – zyskuje się do niej dostęp online, z każdego miejsca na ziemi, o dowolnej porze.
Rozwiązanie tego typu jest w praktyce wygodniejsze i bardziej opłacalne. Co więcej, sprzyja rozwojowi najnowocześniejszej technologii, ponieważ dostarcza środowisko o parametrach dostosowanych do wymogów najbardziej zaawansowanych programów i aplikacji. Stanowi podwalinę dla ewolucji najważniejszych obecnie zagadnień, jakimi są m.in. AI czy analiza Big Data.
Na bezpieczeństwo w chmurze składa się zbiór technologii, procedur i zasad, które pomagają chronić środowiska obliczeniowe oraz zbiory danych przed cyberzagrożeniami. Nie tylko minimalizują ryzyko włamań, ataków czy błędów, ale też dostarczają rozwiązania, które pomagają błyskawicznie im przeciwdziałać i ograniczyć ich skutki. Ponieważ w wielkich korporacjach IT pracują najlepsi specjaliści (często w konsultacji z ex-hakerami!), gwarantują najwyższy poziom zabezpieczeń.
Niezależnie od tego, jaki typ środowiska (lub kombinacja środowisk) jest wykorzystywany przez przedsiębiorstwo, w ramach strategii bezpieczeństwa w chmurze uwzględnione są przede wszystkim:
W tym celu stosuje się takie rozwiązania, jak m.in.:
Migracja do chmury z wielu względów jest niezwykle korzystnym, rentownym przedsięwzięciem. Dzięki niej firma może zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku, poprawiając jakość oferowanych usług i/lub produktów. Technologia ta staje się powszechna, dlatego każde przedsiębiorstwo czy organizacja, które chcą utrzymać swoją pozycję lub ją poprawić, prędzej czy później po prostu musi zainwestować w takie rozwiązania.
Chmura przede wszystkim zapewnia:
Szczególne znaczenie mają zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych w chmurze, ponieważ mają je na względzie zarówno same firmy, jak i ich kontrahenci czy klienci. Nikt nie chce współpracować czy korzystać z usług/produktów przedsiębiorstwa, które nie zapewnia całkowitej ochrony danych.
Kluczowym aspektem w zagadnieniu bezpieczeństwa danych w chmurze jest wybór odpowiedniego dostawcy. Przy porównywaniu dostępnych ofert przedsiębiorcy przede wszystkim powinni zwracać uwagę na:
Bezpieczeństwo danych w chmurze jest tematem nadal budzącym wiele wątpliwości, ale zupełnie niesłusznie. W praktyce technologia ta pod wieloma względami zapewnia lepszą ochronę niż standardowa, fizyczna infrastruktura IT.
Dostawcy usług chmurowych korzystają ze sprzętu, który jest objęty zabezpieczeniami na najwyższym poziomie. Serwerownie są chronione przed włamaniami, pożarami, wilgocią i innymi zagrożeniami z zewnątrz. Są całodobowo monitorowane, a dostęp do nich mają wyłącznie upoważnieni pracownicy, którzy przechodzą wielostopniową weryfikację.
Ponieważ dostawcami usług chmurowych są jedne z największych korporacji IT na świecie, dbają także o najnowocześniejszą, wielowymiarową ochronę samych danych. Na bieżąco udoskonalają stosowane już systemy i strategie działania, by zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa nie tylko swoim klientom, ale też sobie. Jakiekolwiek potknięcie mogłoby przynieść ogromne straty wizerunkowe, na które firmy o takiej renomie jak Google, Microsoft czy AWS po prostu nie mogą sobie pozwolić.
Podczas korzystania z tej technologii użytkownicy są również pod nieustanną opieką zespołu specjalistów od bezpieczeństwa chmury, cały czas monitorujących działanie usług i aplikacji. W razie potrzeby można szybko otrzymać odpowiedź na pytanie, a przy ewentualnych kłopotach natychmiast ma się zapewnione niezbędne wsparcie. Co więcej, potencjalne zagrożenia są wykrywane z wyprzedzeniem. Niezależnie od tego, czy doszło już do naruszenia danych czy dopiero zauważono możliwe ryzyko, niezwłocznie podejmowane są odpowiednie kroki.
Migracja do chmury daje wiele korzyści, ale jest dość skomplikowaną procedurą. Kiedy wybierze się już odpowiedniego dostawcę, trzeba jeszcze tak przygotować cały proces, by odbył się jak najszybciej, najwydajniej i najbezpieczniej. Najrozsądniej jest powierzyć to zadanie profesjonalistom. Zespół CloudPartners gwarantuje najlepsze efekty przy przenoszeniu danych do chmury oraz pomaga szybko zaimplementować nowe rozwiązania w firmie.
Sprawdź jak wykorzystywać chmurę dla biznesu w firmie. Poznaj możliwości zastosowania chmury.
Współcześnie cyberataki są jednym z największych wyzwań dla przedsiębiorców. Zobacz, jak rozwijać bezpieczeństwo informatyczne w firmie!
Poznaj trzy najpopularniejsze platformy przetwarzania danych w chmurze. Przeczytaj artykuł.
Be the first to know about new B2B SaaS Marketing insights to build or refine your marketing function with the tools and knowledge of today’s industry.