Chmura dla biznesu

Serwer w chmurze – cena – sprawdź, czy się opłaca!

Trudno jest ocenić to, ile trzeba płacić za serwer w chmurze – cena jest zależna od wielu czynników. Dowiedz się, jak wykonać analizę kosztów i korzyści!


Serwer w chmurze – czy się opłaca? Analiza cenowa i korzyści

W ostatnich latach technologia chmurowa jest jednym z najgorętszych tematów. Liczne zalety jej stosowania sprawiają, że przekonuje do siebie przedsiębiorców z najróżniejszych branż. Entuzjazm studzą jednak skomplikowane cenniki i obawy przed wysokimi kosztami utrzymania chmury. Przed migracją trudno jest bowiem oszacować, ile trzeba płacić za serwer w chmurze – cena jest zależna od wielu czynników. W tym wpisie podpowiadamy, jak przeprowadzić analizę kosztów i korzyści!

Dlaczego serwery w chmurze stają się tak popularne?

Serwer w chmurze to rodzaj usługi, który daje dostęp do zasobów (m.in. moc obliczeniowa, pamięć, programy aplikacje) oraz usług chmurowych, z których można korzystać na żądanie. Rozwiązanie tego typu staje się coraz popularniejsze, ze względu na jego:

  • elastyczność i skalowalność – wirtualne serwery dostosowują się do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa;
  • oszczędność – korzystanie z serwerów w chmurze zwalnia z konieczności tworzenia (i utrzymywania) lokalnej infrastruktury IT; w większości przypadków koszty użytkowania są naliczane na bieżąco, przez co płaci się wyłącznie za rzeczywiście zużyte zasoby; na dłuższą metę chmura jest tańsza niż własny, fizyczny, lokalny serwer;
  • nowoczesność – dzięki wirtualnym serwerom można korzystać z zaawansowanych technologicznie narzędzi, np. wykorzystujących AI czy uczenie maszyn;
  • łatwy dostęp – z chmury mogą korzystać osoby (posiadające odpowiednie uprawnienia) w każdym miejscu, o każdej porze – wystarczy urządzenie podłączone do Internetu; wirtualne serwery doskonale sprawdzają się w pracy zdalnej, a także ułatwiają komunikację pomiędzy oddziałami firmy ulokowanymi w różnych miejscach na Ziemi;
  • niezawodność – infrastruktura chmury jest całodobowo nadzorowana przez wykwalifikowanych specjalistów, a w razie problemów zasoby są płynnie przełączane, co minimalizuje ryzyko przestojów;
  • bezpieczeństwo – dostawcy usług chmurowych na bieżąco projektują i wdrażają zaawansowane systemy chroniące dane użytkowników, zabezpieczając je przed zniszczeniem, ujawnieniem czy kradzieżą.

Jak widać, usługi chmurowe nie bez powodu przyciągają miliony użytkowników z całego świata. Jeśli jednak przejście na tę technologię rzeczywiście ma być opłacalne, bardzo ważne jest, by dobrać najbardziej rentowną opcję.

Dlaczego warto wykonać analizę kosztów i korzyści przed migracją do chmury?

Migracja do chmury z wielu względów może być niezwykle korzystnym przedsięwzięciem, ale trzeba do niej odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim powinno się zacząć od ustalenia kosztów i korzyści. Co to znaczy? Należy przeprowadzić dogłębną analizę aktualnej sytuacji w firmie, a także stworzyć prognozę tego, jak przejście na chmurę może wpłynąć na jej rozwój.

Kolejnym krokiem powinno być porównanie przynajmniej kilku dostępnych opcji. Na rynku działa wielu dostawców usług chmurowych, których oferty są dostosowane do różnych potrzeb. Do tego często w odmienny sposób naliczają koszty użytkowania, dlatego nawet podobny pakiet usług i zasobów może w jednym przypadku być droższy, a w innym tańszy. Przy tym warto oczywiście mieć na względzie poziom Obsługi Klienta, klasę zabezpieczeń itp.

Następnie należy ustalić realistyczny budżet, który można przeznaczyć na migrację i utrzymanie chmury. Po tym powinno się przejść do oszacowania kosztów. W ten sposób można się przekonać, czy plan ten rzeczywiście jest wykonalny i opłacalny. Uniknie się też sytuacji, w której ostateczne koszty nieoczekiwanie przekroczą możliwości firmy.

Ważnym zagadnieniem jest także tzw. zarządzanie ryzykiem. Nigdy nie można zakładać, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Warto się przygotować na ewentualne problemy, by opracować strategie działania, które pomogą ograniczyć ryzyko ich wystąpienia, a w razie czego zminimalizują negatywne skutki kłopotów.

Przy tym dobrze uwzględnić możliwość udziału w jednym z programów znanych dostawców usług chmurowych, które obejmują nie tylko wsparcie merytoryczne, ale też finansowe. Sprawdź możliwość otrzymania dofinansowania na migrację do chmury.

Koszty utrzymania chmury: serwer w chmurze – cena

Na cenę utrzymania serwera w chmurze przede wszystkim składają się zagadnienia związane z trzema podstawowymi zasobami, czyli koszty przechowywania, przetwarzania i transferu danych.

Przechowywanie danych

Chmury umożliwiają przechowywanie ogromnej ilości informacji. Dają dostęp do pojemnych dysków oraz pozwalają tworzyć ogromne bazy danych. Opłaty są naliczane głównie za:

  • dostępną przestrzeń na dyskach;
  • zarządzanie kontenerami,
  • przepustowość zapisu i odczytu,
  • transfer wyjściowy,
  • zabezpieczenia,
  • zapisywanie, odzyskiwanie oraz usuwanie zarchiwizowanych danych.

Przetwarzanie danych

Dane przechowywane na serwerze chmurowym można także przetwarzać, by np. wykonywać zaawansowane analizy i obliczenia. W tym przypadku wpływ na koszty mają m.in.:

  • rodzaj i wielkość instancji,
  • wielkość dysków EBS,
  • ruch wychodzący do Internetu,
  • ruch wychodzący do innego Regionu czy Zony.

Transfer danych

Dane wgrane na chmurę można także pobierać, dlatego nie bez znaczenia są też zagadnienia związane z transferem danych. Płaci się za m.in.:

  • przepustowość,
  • czas przesyłania danych,
  • transfer wyjściowy do internetu,
  • transfer wyjściowy do źródła.

Czynniki wpływające na cenę serwera w chmurze

Na cenę serwera w chmurze ma jeszcze wpływ wiele innych czynników. Bardzo ważna jest polityka samego dostawcy usług oraz tego, jakie proponuje stawki i jakie modele cenowe. Poza tym znaczenie ma:

  • typ usługi chmurowej – na rynku najpopularniejsze są modele: IaaS (infrastruktura jako usługa), PaaS (platforma jako usługa) i SaaS (oprogramowanie jako usługa). Każdy z nich różni się pod względem m.in. stopnia elastyczności, poziomu zarządzania czy dostępnych zasobów;
  • częstotliwość korzystania z zasobów – jeśli dostawca proponuje tzw. czasowy model cenowy (naliczany w ujęciu sekundowym, minutowym czy godzinowym) ogromne znaczenie ma to, jak długo korzysta się z chmury. W zależności od specyfiki działalności może to być korzystne (np. rzadkie, nieregularne uruchamianie aplikacji) lub wręcz przeciwnie (np. duże codzienne, wielogodzinne zapotrzebowanie);
  • lokalizacja i region – najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wybór dostawcy, który posiada serwery w tym samym kraju/regionie. Im dalej się znajdują, tym więcej trzeba zapłacić za np. różnice w kosztach energii czy przepisach podatkowych;
  • gwarantowana dostępność usług – większy uptime (czas nieprzerwanej pracy serwera i dostępności usług), tym wyższa cena;
  • wsparcie techniczne – oferty obejmujące całodobową, zaawansowaną opiekę ze strony specjalistów są zdecydowanie droższe;
  • dodatkowe usługi – korzystanie z wszelkich aplikacji i narzędzi, które wspierają i rozwijają funkcjonalność chmury, a także pomagają lepiej nią zarządzać, jest oczywiście dodatkowo płatne.

Przykłady modeli cenowych dostępnych na rynku

Na rynku dostępne są różne modele cenowe, z których najczęściej spotykane to:

  • pay-per-use / pay-as-you-go – opłaty za zużycie, naliczane na bieżąco, w ujęciu czasowym lub ilościowym;
  • subskrypcje – zobowiązanie do korzystania z usługi przez dłuższy okres (np. rok lub trzy lata), co gwarantuje stałe opłaty i w wielu przypadkach pozwala sporo zaoszczędzić;
  • rezerwacje tzw. spot instances – korzystanie z nieużywanych instancji za ułamek ich ceny, ale ze świadomością tego, że jeśli ich cena rynkowa przekroczy cenę zadeklarowaną, traci się tę możliwość;
  • modele bezpłatne – dostawcy usług chmurowych proponują darmowe okresy próbne, a także wybór ogólnodostępnych bezpłatnych usług.

Zachęcamy do sprawdzenia naszych artykułów, w których objaśniamy cenniki usług największych dostawców chmurowych: AWS, Microsoft Azure i Google Cloud. Polecamy również wpis, który stanowi porównanie oferty chmur AWS, Microsoft i Google.

Korzyści serwera w chmurze w kontekście oszczędności

Migracja wymaga zaangażowania pewnych środków finansowych, a utrzymanie chmury także generuje kolejne wydatki. Warto jednak pamiętać o tym, że przejście na tę technologię w perspektywie czasu pozwala wiele zaoszczędzić, a także przyczynia się do generowania zysków.

W ten sposób oszczędza się przede wszystkim na tworzeniu i utrzymaniu własnej infrastruktury IT, a także zatrudnianiu i utrzymaniu specjalistów, którzy mieliby ją obsługiwać. Chmura przyspiesza, ułatwia i automatyzuje wiele procesów, dlatego pozwala też zaoszczędzić na wielu kwestiach „organizacyjnych”, np. w przypadku pracy zdalnej/hybrydowej.

Co więcej, nowoczesne usługi chmurowe umożliwiają uważne śledzenie wydatków i wykonywanie wnikliwych analiz, a nawet podsuwają rekomendacje co do tego, w jakich obszarach z powodzeniem można ograniczyć koszty. Przez to dzięki nim można w bardziej opłacalny sposób prowadzić działalność, bez niepotrzebnych strat.

Wskazówki dotyczące analizy kosztów i korzyści

Analizę kosztów i korzyści migracji do chmury przede wszystkim warto przeprowadzić z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli ma być dokładna, wymaga czasu i dużej uważności. Obliczenia wykonywane na szybko mogą doprowadzić do tego, że przez przypadek pominie się wiele ważnych kwestii.

Dobrze jest też zdać sobie sprawę, że wbrew pozorom chmura nie zawsze będzie idealnym rozwiązaniem. Zdarza się, że mimo wszystko konieczny jest prywatny, lokalny serwer. W jakich przypadkach można być jednak prawie pewnym, że będzie to dobry wybór? Usługi chmurowe doskonale sprawdzają się w przypadku, gdy:

  • obciążenie jest zmienne w czasie i zależne od wielu czynników, przez co konieczna jest duża elastyczność,
  • przedsiębiorstwo działa sezonowo albo tylko w wybranych okresach odnotowuje zwiększoną aktywność,
  • rozwija się startup i ma się ograniczony budżet,
  • firma posiada oddziały na całym świecie.

Szacowanie kosztów migracji i utrzymania chmury jest wyjątkowo skomplikowanym zadaniem. Warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Potrzebujesz zaawansowanego narzędzia, stworzonego przez specjalistów? Sprawdź Cloudmizer.


Cloudmizer


Zagadnienie serwer w chmurze – cena: podsumowanie

Koszty migracji danych, a następnie utrzymania chmury obejmują wiele składowych. Z tego względu naprawdę trudno jest określić, ile środków finansowych trzeba przeznaczyć na ten cel. Wpisanie w wyszukiwarkę hasła „serwer w chmurze cena” przynosi więcej pytań niż odpowiedzi. Kwestia ta jest niezwykle ważna, ponieważ nie ma sensu decydować się na to rozwiązanie, jeśli firmy na to nie stać albo gdy związane z tym wydatki na dłuższą metę doprowadzą do zadłużenia.

Analiza kosztów i korzyści przed migracją do chmury to konieczność. Jeśli chce się jak najlepiej ocenić swoje możliwości, a następnie stworzyć optymalny plan działania, najrozsądniej jest zwrócić się po pomoc do specjalistów. Eksperci Cloud Partners doradzą, jakie rozwiązania będą najbardziej rentowne oraz przeprowadzą Cię przez cały proces. Skontaktuj się z nami, by uzyskać profesjonalne wsparcie!

Migracja do chmury - usługi, strategia i sprawdzone metody


              •  

 

Similar posts

NASTĘPNY KROK?

Optymalna kosztowo chmura dla biznesu to nasza specjalność. Doradzamy, migrujemy, szkolimy i analizujemy. Poznaj zakres naszych usług.

ZOBACZ WIĘCEJ