Microsoft Azure to platforma chmurowa należąca do globalnej firmy Microsoft w modelu PaaS (z ang. Platform as a Service). Jej użytkownicy zyskują dostęp do szeregu usług pozwalających na gromadzenie oraz przetwarzanie danych. Do najpopularniejszych funkcjonalności Microsoft Azure zalicza się Microsoft Azure Compute, Microsoft Azure Storage oraz SQL Azure.
Migracja danych do chmury dla firm za pomocą Microsoft Azure jest wyjątkowo prosta, ponieważ chmura ta cechuje się skalowalnością oraz ogromną wydajnością. Klienci, którzy mają zamiar zrealizować bardzo duże projekty, z wykorzystaniem MA zrobią to w stosunkowo szybki, efektywny i całkowicie bezpieczny. Ponadto, Microsoft Azure daje możliwość zmiany różnych parametrów, m.in. przepustowości czy pojemności w zależności od potrzeb poszczególnych klientów. Usługobiorcy mogą także w dowolnym momencie zrezygnować z dalszego korzystania z chmury Microsoftu.
Prace inżynierów Microsoftu nad stworzeniem chmury obliczeniowej dedykowanej klientom komercyjnym rozpoczęły się na początku lat dwutysięcznych. Pierwsza prezentacja platformy Microsoft Azure nastąpiła w trakcie konferencji PDC w Los Angeles w 2008 roku. Wówczas dostęp do jej funkcjonalności uzyskali wyłącznie uczestnicy wspomnianej konferencji.
Do pierwszej publicznej prezentacji platformy doszło 1 lutego 2010 roku. Wtedy to wszyscy zainteresowani klienci komercyjni mogli na szeroką skalę skorzystać z oferowanych przez nią usług. Początkowo usługa nie cieszyła się oczywiście dużą popularnością. Było to spowodowane przede wszystkim tym, iż zaoferowane przez MA technologie były nowością, a jednocześnie liczba oferowanych przez aplikację funkcjonalności nie była zbyt duża.
Dość szybko się to jednak zmieniło. Microsoft nieustannie pracował nad udoskonalaniem oferowanego oprogramowania, dlatego partnerzy chmurzy zgodnie dziś podkreślają, że jest to jeden z najlepszych produktów tego typu na rynku. Potwierdzają to także statystyki dotyczące popularności poszczególnych chmur obliczeniowych.
Główne funkcje platformy Microsoft Azure
Najpopularniejsze funkcje platformy Microsoft Azure to:
- Azure Virtual Dekstop. Wydajne i intuicyjne środowisko pulpitu wirtualnego.
- Azure SQL. Opcja, dzięki której można uzyskać spójne i ujednolicone środowisko w całym portfolio usług SQL. Wybór bazy danych Azure SQL Database gwarantuje lepszy stosunek ceny do wydajności w porównaniu z podobnymi usługami oferowanymi przez konkurencyjnych dostawców chmury.
- Tworzenie maszyn wirtualnych. Z wykorzystaniem tej funkcji możliwe jest tworzenie maszyn wirtualnych z systemami Windows i Linux w wyjątkowo krótkim czasie – nawet w kilka sekund. Skutkuje to zwiększeniem wydajności operacyjnej oraz poziomu bezpieczeństwa.
- Azure Cosmos DB. Bardzo szybka baza danych NoSQL oferująca otwarte interfejsy API w dowolnej skali.
- Azure Quantum. Dzięki niej można realizować obliczenia kwantowe.
- App Service. Zaawansowane narzędzie technologiczne służące do tworzenia internetowych i mobilnych aplikacji w chmurze.
- PlayFab. Platforma umożliwiająca tworzenie i bieżące obsługiwanie gier na żywo.
- Azure Cognitive Services. Funkcja pozwalająca na wdrażanie wysokiej jakości modeli AI jako interfejsów API.
Procedury bezpieczeństwa danych w Microsoft Azure
Czy korzystanie z chmury obliczeniowej Microsoft Azure jest bezpieczne? Warto wiedzieć o tym, że firma bardzo duży nacisk kładzie na wprowadzanie i bieżące udoskonalanie procedur związanych z bezpieczeństwem przetwarzanych danych umieszczonych w chmurze. W tym celu stosuje się m.in. replikacje danych – polega to na tym, że minimum jedna kopia zapasowa zlokalizowana jest w innym centrum obliczeniowym. Dzięki temu każda chmura publiczna jest odpowiednio chroniona.
Następną procedurą w zakresie bezpieczeństwa stosowaną przez firmę Microsoft Azure jest fizyczne niszczenie wszelkich uszkodzonych dysków, które wykorzystywano do przechowywania jakichkolwiek danych. W rezultacie wszystkie dane przesyłane do chmury są zabezpieczone przed ich utratą oraz odczytaniem ich przez osoby do tego nieuprawnione.
Microsoft Azure dzieli także maszyny na tzw. obszary awarii (z ang. fault domain), zaś instancje aplikacji są tam umieszczane w taki sposób, aby każda z aplikacji była zlokalizowana na innym obszarze awarii. W ten sposób w przypadku wystąpienia fizycznej awarii komputera ryzyko awarii aplikacji jest ograniczone do absolutnego minimum.
Przeniesienie wszystkich danych firmowych do platformy chmurowej to skomplikowane przedsięwzięcie. Z tego względu większość przedsiębiorców decyduje się na powierzenie tego zadania wyspecjalizowanym firmom, takim jak Cloud Partners.
Nasza firma posiada wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie. Zatrudniamy grono wykwalifikowanych specjalistów ds. IT, którzy regularnie powiększają swój zasób wiedzy poprzez uczestnictwo w branżowych kursach i szkoleniach. Skorzystanie z naszych usług w zakresie doboru chmury oraz migracji danych gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo i dopasowanie finalnego oprogramowania do potrzeb i oczekiwań zamawiającego, ale także optymalizację kosztów utrzymania i zwiększenie efektywności chmury.