Chmura dla biznesu

AWS cennik – sprawdź, ile kosztuje chmura Amazon Web Services!

Zastawiasz się, jakie są ceny rozwiązań AWS? Dowiedz się, jak wyliczyć koszty korzystania z chmury Amazon Web Services!


Cennik AWS (Amazon Web Services) – jak wyliczyć koszty korzystania z chmury Amazon Web Services?

Coraz więcej przedsiębiorstw i organizacji decyduje się na migrację do chmury. Jednym z liderów na rynku jest Amazon ze swoją platformą AWS. Korzystna oferta, nowoczesne rozwiązania i profesjonalne wsparcie techniczne przekonują do cyfryzacji działalności. Wiele wątpliwości nadal budzi jednak cena korzystania z takich usług. Wysokość opłat oraz sposób ich regulowania są zależne od wielu czynników. Omawiamy cennik AWS oraz wszelkie kwestie związane z kosztem migracji do chmury oraz jej utrzymania!


Amazon Web Services – czym jest chmura AWS?

Amazon Web Services (AWS) jest jedną z najbardziej wszechstronnych i szeroko przyjętych chmur na świecie, oferującą ponad 200 w pełni funkcjonalnych usług z centrów danych rozlokowanych na całym globie. Dzięki niej można korzystać z m.in. mocy obliczeniowej, baz danych, usług dostarczania treści, aplikacji oraz innych zasobów IT w formie produktów i usług przyczyniających się do rozwoju działalności. Całość jest dostępna przez Internet, w wybranym modelu rozliczeniowym.

Usługi AWS mogą być wykorzystywane przed przedsiębiorstwa, ale też inne organizacje i instytucje. Wśród najczęstszych zastosowań można wymienić m.in.:

  • hosting stron internetowych,
  • hosting aplikacji / hosting SaaS,
  • pamięć masowa, kopie zapasowe,
  • tworzenie środowisk programistycznych i testowych,
  • prowadzenie zaawansowanej analizy danych,
  • tworzenie i obsługa aplikacji,
  • udostępnianie multimediów.

Zalety korzystania z chmury AWS

Wdrożenie usług chmurowych daje wiele wymiernych korzyści. Technologia ta jest niezwykle opłacalna, wygodna, elastyczna i skalowalna, a zarazem bezpieczna. Cyfryzacja sprzyja rozwojowi działalności, udostępniając zasoby IT niezbędne nie tylko do sprawnego osiągania celów biznesowych, ale też wprowadzania kolejnych innowacji.

Amazon jest jednym z największych dostawców usług chmurowych, dlatego z AWS korzysta wiele znanych przedsiębiorstw i organizacji, takich jak np. Netflix czy Facebook. Wybór takiego rozwiązania daje wiele wymiernych korzyści, m.in.:

  • umożliwia łatwą, stosunkowo szybką migrację (jeśli zostanie odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona),
  • pozwala znacznie ograniczyć wydatki na tworzenie i utrzymanie infrastruktury IT (płaci się wyłącznie ze zasoby, z których się korzysta),
  • daje dostęp do znanych modeli programowania, systemów operacyjnych, baz danych, aplikacji itp.,
  • umożliwia dostosowywanie wykorzystywanych środowisk pracy i baz danych do aktualnych potrzeb,
  • przyspiesza rozwój oraz wdrażanie aplikacji (na całym świecie),
  • daje dostęp do usług i produktów dostosowanych do różnych potrzeb,
  • gwarantuje wsparcie merytoryczne ze strony ekspertów AWS w formie poradników, szkoleń itp.,
  • pozwala korzystać z nowoczesnej technologii bez konieczności inwestowania ogromnych kwot,
  • umożliwia wybór narzędzi i usług, a także m.in. systemu operacyjnego, języka programowania, bazy danych,
  • gwarantuje bezpieczeństwo oraz skuteczną ochronę zarówno przed cyberzagrożeniami z zewnątrz, jak i ryzykiem związanym z działaniami pracowników.

W ramach AWS użytkownicy uzyskują dostęp do wielu produktów i usług, które pozwalają łatwiej, szybciej i w bardziej opłacalny sposób osiągać wyznaczone cele. Wiele z nich pomaga w pełni wykorzystać potencjał chmury, przy okazji optymalizując wydatki, dbając o zrównoważony rozwój itp. Narzędzia Web Services są:

  • innowacyjne,
  • kompleksowe,
  • proste w obsłudze,
  • ekonomiczne,
  • wydajne,
  • elastyczne,
  • skalowalne
  • bezpieczne,
  • niezawodne,
  • globalnie dostępne.

Dofinansowania od AWS

Klienci AWS mogą skorzystać z profesjonalnego wsparcia ze strony ekspertów Web Services. Programy często obejmują nie tylko doradztwo, ale też dofinansowania. W ten sposób da się uzyskać świadczenie w wysokości od kilkuset do nawet kilkuset tysięcy dolarów, które można w całości przeznaczyć na migrację albo rozwój wykorzystywanej technologii chmurowej.

Aby zakwalifikować się do wybranego programu, trzeba przygotować odpowiednią dokumentację oraz prawidłowo wypełnić zgłoszenie. W tym procesie na pewno warto wspomóc się wiedzą i doświadczeniem specjalistów z zespołu Cloud Partners, którzy pomogą wybrać najlepszą opcję, ocenią szanse na powodzenie oraz podpowiedzą, jak się zarejestrować.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: Dofinansowanie AWS.

Modele cenowe w Amazon Web Services

AWS oferuje płatności w modelu pay-as-you-go (ang. płać na bieżąco) w odniesieniu do zdecydowanej większości usług w chmurze. Oznacza to, że klient płaci wyłącznie za to, czego potrzebuje i z czego korzysta – bez konieczności zawierania długoterminowych umów czy skomplikowanego licencjonowania. Na stronie AWS przytoczone jest porównanie do sposobu płacenia za media, takie jak woda i prąd. Rozliczenia rzeczywiście są podobne, ponieważ opłaty są naliczane za zużycie, a kiedy przestaje się korzystać z usług, nie ponosi się żadnych dodatkowych kosztów ani opłat za rozwiązanie umowy. Nie jest to jednak jedyny możliwy wariant, dlatego warto bliżej przyjrzeć się wszystkim opcjom.

Opłata za zużycie

Model pay-as-you-go pozwala łatwo dostosowywać się do zmieniających się potrzeb biznesowych, bez przekraczania budżetu. Przy okazji zwiększają elastyczność firmy i jej reaktywność na zmiany. W tym wariancie można dostosować zakres wykorzystania chmury w zależności od potrzeb, zmniejszając ryzyko nadmiernego zaopatrzenia lub braków.

AWS proponuje także model On Demand, w którym płaci się za wykorzystaną moc obliczeniową w rozliczeniu czasowym (według godzin lub sekund). W tym przypadku nie podpisuje się żadnych długoterminowych zobowiązań i nie są konieczne płatności z góry. Opcja jest szczególnie korzystna dla małych firm, startupów i we wszystkich innych przypadkach, w których trudno jest oszacować obciążenie.

Modele subskrypcyjne

AWS oferuje również rozwiązanie, w którym rezerwuje się instancje – opcja ta polega na zobowiązaniu się do płacenia za nie przez wybrany okres (zazwyczaj rok) bez możliwości odwołania. Są one odpowiednio tańsze, przez co można sporo zaoszczędzić na użytkowaniu. W porównaniu z On Demand uzyskuje się zniżkę wynoszącą nawet do 75%. Jej wysokość jest zależna od typu instancji oraz regionu. Rezerwacje są dostępne w trzech wariantach:

  • No Upfront Reserved – comiesięczna, stała obniżona kwota opłaty, bez dodatkowych opłat z góry;
  • Partial Upfront Reserved – część opłaty reguluje się z góry, a resztę co miesiąc;
  • All Upfront Reserved – całą należność opłaca się z góry.

AWS niedawno wprowadził też Savings Plans, czyli plany oszczędnościowe. Stanowią elastyczny model cenowy, dający szansę oszczędności do 72% na zużyciu obliczeniowym. W tym modelu cenowym można taniej korzystać z instancji Amazon EC2 (wirtualne serwery) niezależnie od ich rodzaju, wielkości, wykorzystywanego systemu operacyjnego lub regionu. Daje przy tym dość dużą swobodę, bowiem umożliwia modyfikację czy nawet całkowitą zmianę rodziny maszyn lub systemu operacyjnego.

Cloudmizer

AWS przygotował także opcję rezerwacji tzw. spot instances, w ramach której przez krótszy okres (np. 6 miesięcy) można odkupić nieużywany za ułamek ceny regularnej (naliczana jest opłata za godzinę). Opcja pozwala oszczędzić aż do 90% kosztów, ale jeśli cena rynkowa serwera przekroczy cenę zadeklarowaną, może zniknąć.

Modele bezpłatne

AWS przygotował dla swoich klientów także opcje darmowe:

  • AWS Free Tier, czyli 12 miesięcy gratis dla nowych klientów – bezpłatne warianty dostępne tylko dla nowych klientów AWS, aktywne przez pierwszych 12 miesięcy od daty rejestracji. Po wygaśnięciu tego okresu (albo przekroczeniu dopuszczalnych poziomów bezpłatnego użytkowania, opisanych w warunkach oferty), klient przechodzi na standardowe stawki usług pay-as-you-go;
  • Always Free – kilkadziesiąt narzędzi, które zawsze są bezpłatne (zgodnie z warunkami). Możliwość darmowego korzystania nie wygasa po 12 miesiącach. Są dostępne zarówno dla nowych, jak i starych klientów AWS. Wśród nich wymienić można m.in.:
    • Amazon DynamoDB (szybka i elastyczna baza danych NoSQL z bezproblemową skalowalnością),
    • AWS Lambda (usługa obliczeniowa, która uruchamia kod w odpowiedzi na zdarzenia i automatycznie zarządza zasobami obliczeniowymi.)
    • Amazon SNS (szybka, elastyczna, w pełni zarządzana usługa push messaging).
  • Trials – krótkoterminowe oferty próbne, które rozpoczynają się od momentu rozpoczęcia pierwszego użycia. Po wygaśnięciu okresu próbnego przechodzi się na standardowe stawki usług pay-as-you-go.

Koszty dodatkowe

Korzystanie z dodatkowych narzędzi (albo ich rozszerzonych wariantów), a także innych usług (np. wsparcia specjalistów) może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Te są naliczane zgodnie z cennikami i warunkami usług. Warto dokładnie się z nimi zapoznać, by mieć świadomość wszystkich kosztów.

Każdy dostawca usług chmurowych nalicza opłaty w inny sposób, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porównać ceny dostępnych opcji. Najłatwiej skorzystać z gotowego narzędzia stworzonego przez specjalistów Cloud Partners.

Sprawdź, jak działa Cloudmizer ➡ Porównanie cen chmury ☁

Składniki kosztów w chmurze AWS

Kwestia obliczania kosztów migracji, a następnie utrzymania chmury jest bardzo rozbudowanym zagadnieniem. Samo wpisanie frazy „AWS cena” w wyszukiwarkę nie da jasnej odpowiedzi. Wysokość wydatków jest bowiem zależna od różnych czynników, a na samą cenę składa się wiele elementów. Krótko omawiamy trzy najważniejsze kategorie.

Koszty przechowywania danych

Chmury przede wszystkim są wykorzystywane do przechowywania ogromnych ilości danych. Klient płaci jednak nie tylko za dostępną przestrzeń dyskową, ale też m.in.:

  • Ilość przechowywanych danych,
  • uruchamianie i zarządzanie kontenerami,
  • zapytania PUT, COPY, POST lub LIST,
  • zapisywanie i odzyskiwanie oraz usuwanie danych z archiwum,
  • transfer danych wyjściowych,
  • przepustowość zapisu i odczytu,
  • zabezpieczenia

Koszty przetwarzania danych

Środowiska pracy uruchomione na chmurze doskonale nadają się również także do przetwarzania danych. W przypadku wirtualnych serwerów płaci się za m.in.:

  • rodzaj i wielkość instancji,
  • wielkość dysków EBS,
  • ilość zagwarantowanych IOPS,
  • wielkość snapshotu EBS,
  • ruch wychodzący do Internetu,
  • ruch wychodzący do innego Regionu,
  • ruch wychodzący do innej Availabilty Zone,
  • godziny korzystania z Elastic Load Balancer,
  • publiczny lub Elastic IP.

Koszty transferu danych

Przez chmurę transferuje się ogromne ilości danych – wiele z nich jest na nią wgrywanych, a także sporo jest z niej pobieranych. Związane z tym opłaty są naliczane zazwyczaj za m.in.:

  • przepustowość i czas przesyłania danych,
  • transfer wyjściowy do internetu,
  • transfer wyjściowy do źródła,
  • każde wysłane urządzenie.

Koszty usług dodatkowych

Do każdej z powyższych kategorii dochodzą dodatkowe usługi, które wspierają działanie podstawowych narzędzi albo stanowią ogólne ułatwienie podczas użytkowania całej chmury. AWS proponuje liczne rozwiązania, umożliwiające m.in. zwiększoną ochronę danych, optymalizację zasobów czy bardziej świadome zarządzanie środowiskami pracy.

Przy wybieraniu usług warto oczywiście uważnie zapoznać się z warunkami umowy, ponieważ w niektórych przypadkach naliczane są dodatkowe opłaty.

Narzędzia do obliczania kosztów w chmurze AWS

Koszty utrzymania chmury Amazon Web Services można obliczyć z pomocą dedykowanego narzędzia, czyli kalkulatora kosztów AWS dostępnego na stronie: Kalkulator AWS. Przygotowanie estymacji jest bezpłatne, a interfejs jest przejrzysty, dlatego pozwala dość dokładnie oszacować wydatki związane z migracją/modernizacją.

W ten sposób można sprawdzić ceny za usługę lub za grupę usług, aby przeanalizować koszty architektury. Ponieważ są pogrupowane według różnych elementów, można dokładnie przyjrzeć się wszystkim przyszłym wydatkom i zrozumieć, za co właściwie będzie się płacić. Gotowy kosztorys można zapisać (w pliku .csv, .pdf albo .json), by go udostępnić albo wrócić do niego później.

Przydatnym wsparciem jest też autorskie narzędzie do prognozowania kosztów chmury AWS przygotowane przez ekspertów Cloud Partners. Wiele zagadnień i określeń technicznych może sprawiać kłopoty podczas pracy z kalkulatorem AWS. Z tego względu nieoceniona okazuje się pomoc doświadczonych specjalistów. Platforma jest zdecydowanie prostsza w obsłudze, przez co pozwala uzyskać całkowity i dokładny obraz wydatków jeszcze przed nawiązaniem współpracy z Amazonem Web Services.

Sprawdź, jak działa Cloudmizer ➡ Prognoza kosztów chmury ☁

Strategie optymalizacji kosztów w chmurze AWS

Bardzo ważnym zagadnieniem w kontekście kosztów chmury AWS są działania związane z ich optymalizacją. Amazon Web Services umożliwia ograniczanie wydatków na wiele różnych sposobów. Specjaliści regularnie publikują przydatne poradniki i tutorial na ten temat, a do tego cały czas tworzą nowe narzędzia oraz całe programy mające na celu zwiększanie świadomości użytkowników. Jakie rozwiązania są najskuteczniejsze?

Monitoring zużycia zasobów

Podstawą jest oczywiście kontrola tego, jak korzysta się z chmury, czyli monitoring zużycia zasobów. AWS oferuje wiele przydatnych narzędzi, takich jak np. Amazon CloudWatch. Jeśli jednak wykona się uważną, dogłębną analizę, można odkryć wiele opcji umożliwiających wymierne oszczędności.

We współpracy z ekspertami Cloud Partners i platformą Cloudmizer można zyskać:

  • profesjonalne rekomendacje,
  • podgląd na żywo aktualnych i prognozowanych kosztów,
  • zalecenia co do rightsizing'u instancji obliczeniowych,
  • integrację API cennika i rozliczeń platform chmurowych,
  • agregację danych.

Automatyzacja

Środowiska chmurowe są złożone, przez co ich obsługa i zarządzanie bywają trudne oraz czasochłonne. Nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyzacji pozwalają nie tylko znacznie odciążyć zespół IT, ale też pomagają generować oszczędności. Algorytmy są w stanie m.in. upraszczać konfigurację, koordynować pracę, konsolidować narzędzia, a także monitorować wybrane środowiska. Dla przykładu, popularne są rozwiązania, które automatycznie uruchamiają aplikację w momencie, gdy rzeczywiście są potrzebne. W ten sposób znacznie zmniejsza się zużycie zasobów.

Wybór odpowiedniego modelu cenowego

Jednym z najważniejszych elementów strategii optymalizacji wydatków na chmurę AWS jest oczywiście świadomy dobór modelu cenowego. Przy tym konieczne jest uważne określenie zapotrzebowania. Warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi możliwościami i przeanalizować ich plusy oraz minusy. W wielu przypadkach okazuje się, że rezerwacje albo szczególnie opłacalne (choć mało pewne) spot instances będą doskonale się sprawdzać.

Wykorzystanie funkcji oszczędzania kosztów

Chmura AWS jest bardzo elastycznym rozwiązaniem, dzięki czemu w trakcie użytkowania koszty utrzymania mogą się zmieniać. Zmniejszanie zużycia pozwala ograniczyć wydatki w okresach, kiedy np. następuje przerwa w prowadzeniu projektu lub sezon jest mniej sprzyjający w danej branży. Liczne narzędzia pomagają również ocenić jakie jest minimalne, niezbędne zapotrzebowanie.

Praktyczne porady dla użytkowników chmury AWS

Obecni i przyszli użytkownicy chmury AWS koniecznie powinni zainteresować się tematem kultury zarządzania finansowego w chmurze FinOps, która skupia się na:

  • alokacji kosztów,
  • tworzeniu wewnętrznych praktyk i standardów,
  • optymalizacji bieżących i przyszłych kosztów.

Jeśli chce się jak najlepiej zrozumieć to zagadnienie, warto zwrócić się po pomoc do doświadczonych doradców. Więcej informacji można znaleźć na stronie: FinOps

Co jednak jest podstawą świadomego zarządzania kosztami chmury AWS? Na pewno warto skupić się na dwóch kwestiach, którymi są:

  • Planowanie budżetu – zanim zacznie się podejmować jakiekolwiek kroki, należy określić realne zapotrzebowanie, wykonać uważną analizę posiadanych i planowanych zasobów, a następnie stworzyć szczegółowy kosztorys;
  • Programy i dofinansowania AWS – Amazon oferuje wiele korzystnych inicjatyw dla nowych i stałych klientów, w ramach których można otrzymać wsparcie mentorskie oraz finansowe. Jeśli planuje się migrację, dobrze jest zapoznać się z założeniami takiego programu jak np. AWS Migration Acceleration Program. Opieka ekspertów sprawia, że cały proces odbędzie się szybciej, taniej i bezpieczniej.

Więcej informacji o programie MAP można znaleźć w poradniku: Migration Acceleration - Program od AWS.

Amazon chmura cennik – podsumowanie

Cennik AWS wielu osobom wydaje się skomplikowany i zawiły. Jeśli migracja albo modernizacja mają zostać przeprowadzone w najbardziej opłacalny sposób, konieczne jest odpowiednie przygotowanie oraz wdrożenie rozwiązań, które pozwalają w pełni zrozumieć wszystkie opłaty i zasady, według których są one naliczane.

Kluczowa jest świadomość potrzeb firmy/organizacji oraz dostępnych możliwości. Często okazuje się, że z wielu usług można bez obaw zrezygnować, z kolei lepiej jest dopłacić do innych, by oszczędzać w dłuższej perspektywie. Z tego względu konieczne są dokładne wyliczenia, które pozwalają optymalnie rozplanować budżet.

Jeśli chce się w opłacalny, rentowny sposób korzystać z chmury AWS, najlepiej jest skorzystać z wiedzy oraz doświadczenia specjalistów. Wszelkie błędy i niedopatrzenia mogą być kosztowne, a zdarzają się nawet w przypadku podmiotów działających w branży IT już od wielu lat.

Przejście na chmurę AWS to decyzja, która umożliwia dynamiczny rozwój firmy, długofalowo skutkujący poprawą konkurencyjności oraz zwiększeniem zysków. Wsparcie ze strony ekspertów pozwala z kolei w pełni wykorzystać potencjał używanych usług i produktów, tak by używanie wirtualnych zasobów było możliwie jak najbardziej korzystne.

Planujesz migrację do chmury AWS? Masz już ten etap za sobą, ale zastanawiasz się, jak zoptymalizować koszty korzystania z usług? Wybierz proste rozwiązanie – powierz to zadanie specjalistom Cloud Partners, którzy przygotują dla Ciebie kompleksową strategię działania. Postaw na ekonomiczną cyfryzację!

Migracja do chmury - usługi, strategia i sprawdzone metody

 

Similar posts

NASTĘPNY KROK?

Optymalna kosztowo chmura dla biznesu to nasza specjalność. Doradzamy, migrujemy, szkolimy i analizujemy. Poznaj zakres naszych usług.

ZOBACZ WIĘCEJ