FinOps

Jak FinOps wpływa na optymalizację kosztów chmury?

Dowiedz się, jak dzięki FinOps skutecznie i efektywnie zarządzać kosztami chmury.



Liderzy biznesu i IT na całym świecie zastępują starszą technologię elastyczną, skalowalną i ekonomiczną mocą obliczeniową w chmurze. Od obniżenia kosztów IT po przyspieszenie innowacji — istnieje wiele ważnych powodów, dla których warto rozpocząć migrację do chmury. Jednak przejście nie jest łatwe bez dobrze opracowanego planu i wiedzy o chmurze. Pomóc w tym może FinOps. Co to jest FinOps? Jak ta metoda zarządzania kosztami usług chmurowych wpływa na optymalizację wydatków? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Czym jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa oznacza usługi technologiczne i infrastrukturę, które są dostarczane przez Internet. Dane są przechowywane poza siedzibą firmy, co redukuje koszty operacyjne oraz te związane z utrzymywaniem infrastruktury IT.

Usługi w chmurze obejmują maszyny wirtualne, magazyny pamięci, bazy danych, sieci, oprogramowanie oraz szereg usług przetwarzania danych jak data warehouse, uczenie maszynowe czy sztuczna inteligencja. Dzięki temu klienci otrzymują kompleksowy zestaw usług do realizacji praktycznej każdej potrzeby biznesowej.

Korzyści wynikające z migracji do chmury są oczywiste. Hosting on-premise jest stosunkowo drogi. Jeśli w zasobach swojej firmy utrzymujesz serwery, pamięć masową i sprzęt do przetwarzania danych, oprogramowanie czy aplikacje, to na pewno o tym wiesz. Utrzymanie i aktualizacja tych zasobów, aby nadążały za wymaganiami rynku i wzrostem, wymaga czasu, wiedzy i pieniędzy. Dodatkowo ostatnie wydarzenia na świecie powodują, że coraz trudniejszy staje się szybki zakup nowej infrastruktury, co znacząco hamuje rozwój organizacji.

Migrując do chmury obliczeniowej, zyskujesz elastyczność w skalowaniu technologii w miarę zmieniających się potrzeb biznesowych. Biorąc pod uwagę korzyści, jakie może przynieść chmura, nie dziwi fakt, że tak wiele organizacji chętnie decyduje się na takie rozwiązanie. Czy zawsze jest ono opłacalne?

Cloud FinOps – skuteczne i efektywne zarządzanie kosztami chmury

Inwestycja w chmurę, jak i każda inna, musi być rentowna. Aby tak się stało, potrzeba przede wszystkim świadomości na temat celów biznesowych firmy oraz umiejętności dokonywania pomiarów kluczowych KPI. Pomóc może w tym wprowadzenie kultury FinOps.

Co to jest FinOps? Mówiąc prosto, to dyscyplina zarządzania kosztami usług dostępnych w chmurze i praktyka kulturowa, dzięki której możliwa jest maksymalizacja korzyści z wdrożenia rozwiązań chmurowych. U podstaw idei FinOps leży przekonanie, że każdy odpowiada za koszty chmury. Nad prawidłową współpracą wszystkich podmiotów czuwa z kolei centralny zespół złożony ze specjalistów z różnych sektorów. Dzięki temu FinOps wprowadza zmiany w podejściu do kosztów utrzymania chmury, umożliwiając rozproszonym zespołom inżynieryjnym i biznesowym dokonywanie kompromisów między szybkością, kosztami, jakością w architekturze chmury, jak i decyzjami inwestycyjnymi.

W jaki sposób FinOps usprawnia optymalizację kosztów chmury?

Międzywydziałowy zespół FinOps powołany wewnątrz firmy posiada stosowne kompetencje do zarządzania kosztami chmury. Jego kluczowym zadaniem jest weryfikacja, jak poszczególne zespoły wydają środki na chmurę. Wspomniane zespoły są także odpowiedzialne za przygotowanie zestawu najlepszych praktyk, które mogą być stosowane w organizacji. Ich celem jest wydobycie tego, co jest najlepsze, przy jednoczesnym dbaniu o to, by wydatki nie stały się utopionymi kosztami. Jako centralny zespół są odpowiedzialni również za kontrole wydatków i zakup rozwiązań optymalizacyjnych, takich jak rezerwacje, z uwzględnieniem wydatków całej firmy.

Zespoły FinOps mogą również stosować różnego rodzaju praktyki związane z benchmarkingiem. Dzięki temu możliwe staje się wprowadzenie mobilizacji wśród poszczególnych wydziałów wewnątrz firmy ukierunkowanej na optymalne wykorzystanie zakupionych zasobów. Centralny zespół powinien również porównywać się z innymi organizacjami, w szczególności o tym samym profilu działalności, tak aby być na bieżąco z nowymi trendami.

 

 
 

Trzeba bowiem pamiętać, że kluczowym celem FinOps jest opracowanie ram polityki zarządzania z nadzorem powołanego do tego międzywydziałowego zespołu. W ten sposób osiągnąć można równowagę pomiędzy pożądaną wydajnością a kosztami dotyczącymi chmury we wszystkich działaniach organizacji.

 

Similar posts

Get notified on new marketing insights

Be the first to know about new B2B SaaS Marketing insights to build or refine your marketing function with the tools and knowledge of today’s industry.