Chmura dla biznesu

Najpopularniejsi dostawcy chmury

Poznaj trzy najpopularniejsze platformy przetwarzania danych w chmurze. Przeczytaj artykuł.


Rozwiązania oparte na cloud computing'u są coraz chętniej stosowane przez firmy różnych wielkości na całym świecie. Wynika to przede wszystkim z prostej obsługi oraz stosunkowo niskich kosztów. Do wdrożenia rozwiązania typu Cloud, nie trzeba inwestować w sprzęt czy licencje od firm trzecich. Infrastrukturę dostarczają dostawcy, którzy zajmują się także chociażby bezpieczeństwem. Jakie są więc obecnie trzy najpopularniejsze platformy przetwarzania danych w chmurze?

 

Jak działają platformy chmurowe - cloud computing w praktyce

Przetwarzanie w chmurze (z ang. cloud computing) to rozwiązanie, które umożliwia zdalny dostęp do danych przechowywanych na serwerze. Przeniesienie firmowych systemów do chmury jest uzasadniane przede wszystkim obniżką kosztów, a także poprawą możliwości zarządzania danymi. Dzięki chmurze pracownicy mają wgląd do firmowych danych z dowolnego miejsca na Ziemi – wystarczy, że posiadają urządzenie z dostępem do internetu.

Jak działają współcześnie tzw. publiczne platformy chmurowe? Zewnętrzna firma, np. Google, odpowiada za utrzymanie całej infrastruktury (sprzętu, oprogramowania, serwerów itd.) i w imieniu klienta nią zarządza. Dane nie znajdują się więc na komputerze użytkownika, tylko na serwerach zarządzanych przez dostawcę usługi. Klient zaś płaci jedynie za te zasoby, z których skorzystał w danym okresie rozliczeniowym.

Jeszcze kilkanaście lat temu wielu branżowych ekspertów przewidywało, że poważną wadą chmury danych może być niski poziom bezpieczeństwa danych oraz awaryjność. Praktyka pokazała jednak, że tego typu stwierdzenia w zasadzie nie miały pokrycia w rzeczywistości.

Dostawcy usług chmurowych zainwestowali w nowoczesne oprogramowanie mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, co zaowocowało tym, iż obecnie cloud computing bije absolutne rekordy popularności. Do najpopularniejszych platform chmurowych zalicza się aktualnie Amazon Web Services, Microsoft Azure oraz Google Cloud Platform. Poniżej omawiamy pokrótce każdą z nich.

 

AWS-1200x720-2

 

 

Amazon Web Services

Amazon Web Services (AWS) to jedna z pierwszych publicznych chmur na rynku. Narzędzie stworzone w 2006 r. przez informatyków związanych z Jeffem Bezosem oferuje szereg zróżnicowanych usług, które można dopasowywać do własnych potrzeb. Najważniejsze usługi AWS to:

  • Amazon Elastic Compute Cloud. Są to łatwe w skalowaniu wirtualne maszyny w chmurze. Można je dostosowywać do specyfiki poszczególnych zadań. Różnią się one liczbą wirtualnych rdzeni, pamięcią RAM itd. 
  • Amazon Storage Servixe. Zapewnia dostęp do magazynów danych obiektowych w chmurze. Dane są przechowywane w tzw. bucketach bez limitu pojemności, które mogą być publiczne bądź prywatne. 
  • Amazon Relational Database Service. Dzięki temu narzędziu możliwa jest obsługa baz danych typu Oracle, MariaDBm, Amazon AuroraDB czy MySQL. W Amazon RDS można przechowywać od 5 GB do aż 6 TB danych. 

Jednym z najpopularniejszych klientów Amazona jest Netflix, czyli popularny serwis streamingowy. Wykorzystuje on AWS do prawie wszystkich swoich potrzeb w zakresie przetwarzania i przechowywania, w tym baz danych, analiz, silników rekomendacji, transkodowania wideo i nie tylko. Fakt, iż AMS jest w stanie przetworzyć setki tysięcy gigabajtów dla Netflixa potwierdza, że jest to rozwiązanie chmurowe godne zainteresowania.

AWS od lat proponuje swoim klientom wyjątkowo atrakcyjne warunki, dzięki czemu przebija ofertę konkurencji. Dla wielu firm chmura od Amazona jest dziś absolutnym numerem jeden. W tej chwili AWS może pochwalić się przeszło 30-procentowym udziałem w rynku, a w jego ofercie znajduje się ponad 200 usług, 76 stref dostępności oferowanych w 24 regionach geograficznych.

 

Microsoft-Azure-Cloud-Partners-1

 

Microsoft Azure

Microsoft Azure to platforma chmurowa, która posiada ponad 18% udziałów w rynku usług chmurowych. Mimo, iż działa ona krócej niż AWS, gdyż jej pierwsza edycja miała swoją premierę dopiero w 2010 r., zyskała już wielu klientów o globalnym zasięgu.

W portfolio MS Azure znajdziemy ponad 200 produktów i usług w chmurze. Mowa tu m.in. o automatycznym skalowaniu, usługach zwiększania bezpieczeństwa, narzędziach do tworzenia algorytmów czy zestawach do obsługi API.

Najważniejszym elementem oferty Microsoft Azure są wirtualne maszyny oraz narzędzia towarzyszące, które służą do wdrażania aplikacji w chmurze: Resource Manager, Azure Autoscalling oraz Cloud Services.

To, co przez długi czas wyróżniało Microsoft Azure od konkurencji, to udostępnienie swoim klientom rozwiązań z zakresu platform hybrydowych. Pozwala to na łączenie chmury z dyskami lokalnymi bądź z chmurami od innych dostawców. Azure Stack był uważany przez większość firm za najlepsze narzędzie do integracji danych w firmie. Obecnie podobne narzędzia są już standardem także u innych dostawców usług chmurowych.

 

logo_lockup_cloud_rgb-1200x306-1

 

Google Cloud Platform

Google Cloud Platform (GCP) to platforma chmurowa, która pozwala na budowanie, testowanie i wdrażanie rozwiązań za pomocą infrastruktury Google. Gigant z Mountain View wciąż podkreśla, że GCP działa w oparciu o tę samą infrastrukturę, z której każdego dnia korzystają najpopularniejsze usługi tego amerykańskiego potentata cyfrowego, takie jak wyszukiwarka Google czy serwis wideo YouTube. GCP plasuje się na trzecim miejscu na rynku i posiada w nim 9% udziałów.

Do najważniejszych usług GCP zalicza się obecnie:

  • Google Cloud Storage. Jest to narzędzie, które pozwala na przechowywanie zbiorów danych o dowolnym rozmiarze. 
  • Google App Engine. Usługa, która umożliwia tworzenie aplikacji w wybranym języku, m.in. PHP bądź Java. Dzięki niej programista może skupić się na funkcjonalnościach aplikacji, zaś nad bezpieczeństwem czuwa Google. 
  • Google Cloud Compute. Narzędzie, które pozwala na uruchomienie własnych maszyn wirtualnych za pośrednictwem platformy Google. 
  • Google Cloud SQL. Jest to usługa, która pozwala na korzystanie z bazy SQL w środowisku chmurowym. 

Nie mniej ważne są usługi analizy danych. Google Cloud Platform dostarcza szereg narzędzi, które umożliwiają wizualizację i przetwarzanie danych oraz wykorzystywanie ich do podejmowania kluczowych decyzji biznesowych.

 

 

Podsumowanie

Trudno wskazać jedną platformę chmurową, którą można byłoby określić mianem najlepszej. Każdy z trzech opisanych dostawców nieustannie się rozwija oraz inwestuje w nowoczesne rozwiązania technologiczne odpowiadające rynkowym trendom. Wysoka dynamika na rynku chmurowym może sprawić, że w najbliższych latach pojawi się nowy podmiot, który rzuci wyzwanie rynkowi i zepchnie Amazon, Google lub Microsoft z podium.

Wszystkie opisane w niniejszym artykule platformy na pozór są do siebie bardzo podobne. Decyzję o skorzystaniu z jednej z nich warto podjąć w oparciu o własne potrzeby, cele biznesowe oraz możliwości finansowe. Dostępne opcje warto rozpatrzyć posiadające pełną wiedzę o usługach chmurowych i funkcjach, które dostarczają. Cloud Partners doradzi wybór odpowiedniego dostawcy chmury i zajmie się jego wdrożeniem w twojej firmie. Zapytaj nas dziś o najlepsze rozwiązania chmury publicznej lub hybrydowej!

 

Similar posts

Get notified on new marketing insights

Be the first to know about new B2B SaaS Marketing insights to build or refine your marketing function with the tools and knowledge of today’s industry.