Chmura AWS

Kompendium wiedzy o Migration Acceleration Program od AWS

Poznaj Migration Acceleration Program od AWS.


W dzisiejszym świecie ogromnej ilości danych, szybko rozwijających się nowych technologii oraz potrzeby łatwego skalowania biznesu, firmy stają wobec zupełnie nowych wyzwań. Na pierwszy rzut oka rozwiązanie tego problemu wydaje się proste: migracja do chmury. Jest to jednak zdanie, którego wdrożenie może wydawać się skomplikowane i czasochłonne. Z pomocą przychodzi AWS Migration Acceleration Program (MAP) opracowany przez AWS. Jakie są jego podstawowe założenia? Jakie korzyści oferuje firmom przystąpienie do niego? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

AWS Migration Acceleration Program – co to jest?

Migration Acceleration Program opracowany przez firmę AWS (lub po prostu AWS MAP) to kompleksowy program stworzony, aby pomóc firmom w szybkiej i efektywnej migracji ich aplikacji i zasobów do AWS w możliwie jak najbardziej opłacalny sposób.

Co ważne, nad całością procesów czuwają zweryfikowani partnerzy, którzy wykazali się specjalistyczną wiedzą z zakresu AWS, znają doskonale czynniki determinujące bezproblemową migrację do chmury oraz narzędzia przyspieszające migrację. Ponadto, dzięki MAP, partnerzy AWS mogą zapewnić dedykowany zespół ekspertów, którzy będą na bieżąco współpracować wraz z przedstawicielami firm zainteresowanych migracją, w celu oceny realnych obciążeń roboczych, określenia najlepszego sposobu ich migracji do AWS oraz zapewnienia rzetelnych wskazówek i zasobów w trakcie całego procesu.

Program MAP obejmuje proces oceny obecnych obciążeń, szacowania wysiłku związanego z ich migracją oraz uzyskania finansowania w postaci kredytu na pokrycie kosztów migracji. W zakres MAP wchodzą:

 • przedstawienie metodyki pracy w celu ograniczenia ryzyka i kosztów wynikających z migracji,
 • eksperckie wsparcie lidera wśród technologii chmurowych,
 • zaopatrzenie w narzędzia ułatwiające cały proces,
 • zapewnienie szkoleń i kursów dla pracowników,
 • współpraca z doświadczonymi partnerami AWS (w tym Cloud Partners),
 • pomoc w uzyskaniu funduszy w celu zminimalizowania kosztów procesu.
AWS Migration Acceleration Program - dofinansowanie chmury

 

Jak widać, program MAP nastawiony jest na realną współpracę i indywidualne podejście do klienta. Firma korzystająca z AWS MAP może liczyć na wsparcie na każdym etapie migracji do systemów chmurowych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu AWS oraz wyselekcjonowanych Migrations Partners przedsiębiorca zyskuje czas i merytoryczne wsparcie najlepszych z branży.

Jak działa MAP?

Migration Acceleration Program opiera się na trzyfazowym systemie. Dzięki takiemu planowaniu migracji do chmury możliwa jest dokładna ocena obciążeń wszystkich zasobów, w tym danych i aplikacji firmy, w celu ustalenia, czy są na to gotowe. Pozwala to również na wyodrębnienie potencjalnych zagrożeń i problemów, tym samym przyspieszając cały proces i obniżając koszty migracji danych.

1. Ocena gotowości migracji do chmury

Pierwszym krokiem jest zlecenie ekspertowi AWS oceny obciążeń roboczych, ich roli i aktualnego środowiska. Ocena ta pomoże zrozumieć, jak najlepiej dobrać usługi w chmurze względem posiadanych zasobów oraz jak je migrować. Etap ten bazuje na sześciu aspektach:

 • Biznesowym – rozstrzygnięcie, czy inwestycja w migrację do chmury będzie opłacalna z punktu biznesowego;
 • Platformy – stworzenie platformy w chmurze, zmodernizowanie bieżącego oprogramowania oraz implementacja nowych, natywnych dla chmury rozwiązań;
 • Ludzkim – służy jako most łączący biznes z technologią. Pomaga w rozwoju, nauce oraz przyzwyczajeniu pracowników do nowego systemu;
 • Bezpieczeństwa – pozwala na zapewnienie integralności, dostępności oraz poufności danych i programów przechowywanych w chmurze;
 • Zarządzania – pomaga kierować inicjatywami w chmurze przy jednoczesnym maksymalizowaniu zysków dla firmy i minimalizacji zagrożeń;
 • Wydajności – zagwarantowanie, że cała infrastruktura chmurowa będzie optymalnie wydajna.

Krok ten pozwala na identyfikację wymogów potrzebnych do adaptacji funkcjonujących zasobów do chmury. Dodatkowo usprawnia zbudowanie modelu TCO (całkowity koszt posiadania) dla takiej migracji. Jest to o tyle ważne, że w przypadku branży informatycznej nie bierze się pod uwagę jedynie ceny rozpoczęcia, ale i koszty utrzymania i ewentualnej rozbudowy.

2. Opracowanie metod i ścieżek migracji do chmury

Etap ten polega na stworzeniu fundamentów pod przeniesienie do chmury. Po przeprowadzeniu oceny ekspert AWS wraz z przedstawicielami firmy migrującej do chmury opracowuje plan i harmonogram kolejnych działań. Przedstawia on kolejne kroki niezbędne do prawidłowej i skutecznej migracji zasobów do AWS. Co ważne, ekspert MAP rozważa przy tym wszelkie możliwe zagrożenia i tworzy strategie naprawcze, które można wdrożyć w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów.

3. Migracja i modernizacja

Przy wsparciu AWS Professional Services (międzynarodowej grupy ekspertów skupiającej się na osiągnięciu celów postawionych przy migracji) oraz AWS Migration Partners następuje faktyczne wykonanie planu przeniesienia do chmury. W ramach pakietu migracji ekspert AWS zapewnia również monitorowanie, wsparcie i wskazówki na przyszłość. Po udanej migracji będzie on także stale kontrolować i utrzymywać środowisko chmury, zalecając zmiany w zakresie oszczędności kosztów i wydajności.

AWS Migration Acceleration Program - chmura migracja do aws

Dlaczego warto skorzystać z Migration Acceleration Program?

1. Oszczędność firmowych zasobów

Dzięki tak złożonemu procesowi MAP migracja danych i innych zasobów firmowych do chmury jest znacznie bardziej przystępna i pochłania zdecydowanie mniej zasobów finansowych, kadrowych czy czasowych. Udział w programie MAP odciąża znacząco firmę – uwalnia od konieczności poszukiwania na własną rękę rozwiązań i narzędzi czy poszukiwania oraz weryfikacji kompetencji specjalistów mogących pomóc w migracji.

2. Dostęp do know-how

Zaletą korzystania z programu MAP jest również dostęp do know-how i możliwość korzystania z wiedzy doświadczonych w migracjach do chmury specjalistów. Eksperci MAP czuwają nad przebiegiem całego procesu – począwszy od określenia obciążeń, układania harmonogramu migracji, typowania potencjalnych zagrożeń, realizacji procesu, aż po monitorowanie i wprowadzanie ulepszeń.

3. Rozwiązywanie krytycznych problemów z obciążeniami AWS

Jeśli po migracji do chmury okaże się, że nie wszystko działa zgodnie z założeniami, eksperci z AWS Cloud Migration Acceleration Program pomogą w rozwiązywaniu problemów. Partner MAP wskaże, co mogło pójść nie tak i zaproponuje rozwiązania, które pozwolą szybko przywrócić i uruchomić systemy z maksymalną wydajnością.

4. Eliminacja długu technologicznego

Coraz częściej słyszy się o długu technologicznym, który jest spowodowany przez nieumiejętne i mało jakościowe tworzenie rozwiązań, wykorzystanie narzędzi i platform do pracy. Taki dług powstaje nieraz kompletnie nieświadomie, ponieważ chcą jak najszybciej i jak najniższym kosztem dostarczyć gotowy produkt na rynek. Finalnie często okazuje się, że brak analizy sytuacji i otoczenia biznesowego generuje ogromne koszty dla przedsiębiorców. Z tego względu możliwość dołączenia do Migration Acceleration Program spotyka się z coraz większym zainteresowaniem, gdyż dostarcza „szyte na miarę” realnych potrzeb rozwiązanie i plan migracji do chmury.

5. Oszczędność czasu i pieniędzy podczas migracji do chmury

Program AWS Cloud Migration Acceleration ma na celu pomóc klientom zaoszczędzić czas i pieniądze podczas migracji do AWS. Program zapewnia dostęp do partnera AWS, który pomaga oceniać obciążenia i zużycie, zautomatyzować proces migracji, zapewnia wsparcie podczas migracji, rozwiązuje problemy z obciążeniami na AWS, optymalizuje usługi i środowisko AWS.

Gdyby wszystkie te zadania musiał wykonać wewnętrzny zespół, z całą pewnością zwiększyłoby to koszty. Sprawna migracja do chmury wymaga bowiem doświadczenia i wiedzy, co przekłada się na efektywność czasową i maksymalne dopasowanie przyjętych rozwiązań do potrzeb danej firmy.

Korzystając z programu MAP, zmniejsza się również prawdopodobieństwo wystąpienia zakłóceń czy przestojów, ponieważ narzędzia migracyjne AWS są specjalnie przeznaczone do przyspieszenia i usprawnienia procesu migracji.

Czy faktycznie program MAP jest skuteczny?

Struktura programu AWS MAP została zaprojektowana tak, aby skomplikowane procesy dużych migracji do chmury były przeprowadzane optymalnie pod względem technologicznym, kosztowym i organizacyjnym. Korzystając z wypracowanych przez AWS "best practices" oraz zasobów dedykowanych programowi MAP, osiągamy szereg korzyści. Według danych podanych przez Amazon Web Services:

 • Koszty utrzymania infrastruktury w chmurze z wykorzystaniem MAP są tańsze średnio o 31% względem tej działającej lokalnie, dzięki czemu można przeznaczyć zasoby do innych zadań;
 • Poprzez ograniczenie czasu potrzebnego na zadania administracyjne wzrasta produktywność zespołu, a produktywność infrastruktury IT o średnio 62%;
 • Za sprawą bezpieczeństwa infrastruktury oraz zwiększonej dostępności i niezawodności niezaplanowany downtime jest zmniejszony o 69%;
 • Dzięki migracji do chmury następuje zwiększenie zwinności w dostarczaniu nowych funkcji aż o 75%.

Partner ma znaczenie – wybierz rzetelnego eksperta MAP

Pomimo wielu czynników wspólnych dla każdej skutecznej migracji do chmury nie istnieje ustandaryzowane rozwiązanie odpowiednie dla każdego biznesu. Przez ogrom różnic pomiędzy firmami – odmienne podejście do rozwoju, zróżnicowaną strukturę danych czy dostępność zasobów IT, niemożliwe jest stworzenie planu migracji pasującego do każdej sytuacji. Tutaj z pomocą przychodzi program AWS Migrations Partners, który przynieść może wiele korzyści firmom, o ile wybiorą rzetelnego eksperta MAP. To od jego doświadczenia i wiedzy w dużej mierze zależy skuteczność całego przedsięwzięcia. Przed wyborem partnera MAP warto więc zweryfikować jego kompetencje, poznać metody pracy oraz narzędzia, z jakich korzysta. Im więcej informacji zdobędziemy przed przystąpieniem do MAP, tym większa szansa na skuteczną migrację do chmury i znaczne oszczędności.

Także i Cloud Partners wspiera firmy w ramach AWS MAP. Naszym atutem jest koncentracja na optymalizacji zwrotu z inwestycji w chmurę hybrydową i publiczną, przy jednoczesnym zachowaniu wydajności, elastyczności, swobodnej skalowalności i bezpieczeństwa zasobów. Mamy świeże spojrzenie na nawiązywanie współpracy, cenimy sobie transparentność swoich usług i jesteśmy w stanie zagwarantować naszym klientom opiekę najlepszych ekspertów.

Celem Cloud Partners jest opracowywanie efektywnej kosztowo i bezproblemowej drogi do optymalnego i dopasowanego do indywidualnie dobranych potrzeb środowiska chmurowego. Do współpracy podchodzimy w partnerski sposób i wspólnie z klientami wybieramy ścieżkę migracji do chmury w taki sposób, aby inwestycja ta zwróciła się jak najszybciej. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem, a przez program MAP realizujemy kluczowe dla naszych partnerów biznesowych zadania związane z adaptacją chmury w ich firmach.

 

Cloudmizer

 

Czy MAP jest dla Ciebie?


Amazon Web Services z całą pewnością jest pionierem w migracji do chmury na tak szeroką skalę. Dzięki programowi MAP Twoja firma może uzyskać pomoc i profesjonalną ekspertyzę dotyczącą tak dużej zmiany w zarządzaniu zasobami i danymi firmy. Z pewnością pomogło (i będzie pomagać) to w rozwoju wielu działalności i wydaje się, że w znaczącym stopniu przyspieszy proces cyfrowej transformacji firm.

Jeżeli Twoja firma rozważa migrację do chmury, to warto zapoznać się z korzyściami, jakie może dostarczyć AWS Migration Acceleration Program. Dzięki indywidualnemu podejściu do klienta i opiece ekspertów MAP proces migracji do chmury będzie ustrukturyzowany oraz wspierany zasobami AWS i naszą wiedzą ekspercką. Szczególnie docenią to te podmioty, które borykają się z wysokimi kosztami przetwarzania danych czy skalowalnością systemów.

Jeśli także i Twoja firma planuje migrację do chmury, a przedstawione tu założenia programu MAP są zbieżne z Twoimi potrzebami i oczekiwaniami, to zachęcamy do kontaktu z ekspertami z Cloud Partners, którzy służą fachowym doradztwem, także w zakresie pozyskania dofinansowania do chmury.

Migracja do chmury - usługi, strategia i sprawdzone metody

 

Similar posts

NASTĘPNY KROK?

Optymalna kosztowo chmura dla biznesu to nasza specjalność. Doradzamy, migrujemy, szkolimy i analizujemy. Poznaj zakres naszych usług.

ZOBACZ WIĘCEJ