Chmura dla biznesu

Chmura Microsoft cena – zobacz, jak obliczyć koszty Azure!

Zastanawiasz się, jak wygląda cennik Azure? Dowiedz się, jak wyliczyć koszty utrzymania chmury Microsoft!


Cennik Microsoft Azure – jak obliczyć koszty korzystania z chmury?

 Współcześnie przedsiębiorstwa, a także rozmaite organizacje i instytucje, powszechnie decydują się na całkowitą cyfryzację infrastruktury IT. Migracja do chmury daje wiele wymiernych korzyści, ponieważ technologia ta jest opłacalna, wygodna oraz bezpieczna. Jednym z wiodących dostawców tego typu usług jest Microsoft ze swoją platformą chmurową Azure. Chociaż oferta przekonuje licznymi zaletami, sposób rozliczania się u wielu osób budzi jeszcze sporo wątpliwości. Omawiamy cennik Azure oraz wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie związane z kosztami migracji do chmury i jej utrzymania!


Microsoft Azure – czym jest?

Microsoft Azure to platforma dająca dostęp do ponad 200 produktów i usług online, które wspierają rozwój firm, organizacji i instytucji. Z ich pomocą można łatwiej, szybciej oraz taniej tworzyć nowe rozwiązania, rozwiązując współczesne problemy i tworząc przydatne innowacje. Dzięki niej da się korzystać z niezbędnych zasobów (m.in. moc obliczeniowa, bazy danych, różne aplikacje i narzędzia IT) bez konieczności utrzymywania stacjonarnej infrastruktury.

Zalety korzystania z chmury Azure

Przejście na usługi chmurowe pozwala znacznie przyspieszyć rozwój działalności. Obecnie technologia ta staje się już standardem, ponieważ ilość generowanych i przetwarzanych danych oraz tempo zmian gospodarczo-społecznych narzucają konieczność stosowania nowoczesnych rozwiązań. Cyfryzacja infrastruktury jest niezwykle korzystną decyzją, która umożliwia duże oszczędności, zarazem przyczyniając się do generowania większych zysków.

Microsoft jest prawdziwą potęgą w branży IT, dlatego jest też jednym z liderów na rynku usług chmurowych. Azure ma wielu słynnych klientów, takich jak np. ASOS, NBA czy Fujitsu. Do największych zalet korzystania z tej technologii można zaliczyć m.in.:

  • eliminację kosztów tworzenia i utrzymania stacjonarnej infrastruktury,
  • oszczędność czasu pracowników IT, a także pieniędzy (na m.in. rachunkach za prąd, wynajem przestrzeni, ubezpieczenie sprzętu),
  • opłaty za faktycznie zużywane zasoby,
  • dostęp do najnowocześniejszej technologii (rozmaite narzędzia i usługi),
  • szybki rozwój oraz wdrażanie aplikacji,
  • elastyczne skalowanie (zasoby dostosowują się do aktualnego zapotrzebowania),
  • ciągłość działania,
  • niezawodność i bezawaryjność,
  • krótki czas uruchomienia nowych zasobów,
  • łatwy dostęp online, z dowolnego miejsca, o każdej porze,
  • certyfikowane zabezpieczenia i kopie zapasowe danych.

Dofinansowanie migracji do chmury Azure

Microsoft zapewnia swoim klientom profesjonalne wsparcie ze strony ekspertów. W ramach różnych programów otrzymuje się cenne porady i wskazówki (często w formie szkoleń), a nawet dofinansowania. Środki mogą pokryć część wydatków związanych z migracją do chmury albo rozwojem wykorzystywanych już usług.

Podmioty zainteresowane uzyskaniem takiej pomocy muszą przygotować odpowiednią dokumentację, a także wypełnić i wysłać zgłoszenie. Jeśli chce się zwiększyć swoje szanse na sukces, warto zwrócić się do specjalistów z zespołu Cloud Partners. Wykorzystujemy naszą stale aktualizowaną wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie, by jak najlepiej przeprowadzić cały proces rejestracji.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: Dofinansowanie Azure.

Modele cenowe w Microsoft Azure 

Opłaty za użytkowanie zasobów chmury Azure mogą być rozliczane w dwóch podstawowych wariantach: za zużycie (godzinowe) albo w ramach stałego abonamentu. Obie opcje mają swoje plusy i minusy, dlatego warto wiedzieć, na czym dokładnie polegają.

Opłata za zużycie

Opłaty są naliczane tylko za to, z czego się korzysta. Ten model jest również nazywany stawką płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem. Cennik Azure uwzględnia tzw. ujęcie czasowe, czyli należności są naliczane według stawek podawanych w $/1h (dolarach na godzinę). Opcja jest niezwykle elastyczna, dlatego doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy zapotrzebowanie na zasoby często się zmienia.

Plany oszczędnościowe i rezerwacje Azure

Decydując się na plan oszczędnościowy albo kupując tzw. rezerwacje można otrzymać wysoki rabat na usługi Azure, wynoszący nawet do 72%. Deklaracja zapotrzebowania poprzez przyjęcie rocznego (~24% zniżki) lub trzyletniego planu oszczędnościowego (~45% zniżki) ze stałymi opłatami zmniejsza ich wysokość. Wykupienie rezerwacji, czyli aktualnie nieużywanych instancji, pozwala zyskać zniżkę w wysokości ~41% na rok oraz ~61% na trzy lata.

Do oferty kwalifikują się:

  • umowy Enterprise Agreement (oferty o numerach: MS-AZR-0017P i MS-AZR-0148P),
  • subskrypcje w ramach umów klienta firmy Microsoft,
  • indywidualne plany ze stawką płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem (oferty o numerach: MS-AZR-0003P i MS-AZR-0023P),
  • subskrypcje CSP.

Za rezerwacje można płacić w ramach miesięcznego abonamentu. Dostępna jest także opcja płatności z góry. Łączny koszt rezerwacji jest taki sam w obu przypadkach (regulowanie należności w ratach nie wiąże się z dodatkowymi opłatami). Jeżeli rezerwacja została zakupiona w ramach umowy klienta Microsoft, wysokość raty może różnić się w zależności od rynkowego kursu wymiany waluty lokalnej obowiązującego w danym miesiącu.

Modele bezpłatne

Microsoft daje również możliwość korzystania z opcji darmowych, takich jak:

  • bezpłatne konto próbne – kwalifikujący się klienci otrzymują środki w wysokości 200 USD, do wykorzystania w ciągu pierwszych 30 dni od rejestracji. Oferta jest ograniczona do jednego bezpłatnego konta Azure na uprawnionego klienta;
  • bezpłatne usługi przez 12 miesięcy – przez pierwszy rok od utworzenia konta Azure klient może za darmo korzystać z popularnych usług, takich jak np.:
    • Azure Disk Storage (magazyn blokowy dla Azure Virtual Machines o wysokiej wydajności i trwałości),
    • Azure Blob Storage (skalowalny, bezpieczny magazyn obiektów do natywnych dla chmury środowisk pracy, archiwów, a także repozytoriów typu data lake, obliczeń o wysokiej wydajności i uczenia maszynowego),
    • Translator (narzędzie AI przeznaczone do tłumaczenia tekstu w czasie rzeczywistym).
  • zawsze bezpłatne usługi – Microsoft daje dostęp aż do 55 darmowych usług, m.in.:
    • Azure Cosmos DB (szybka baza danych NoSQL z otwartymi interfejsami API),
    • Azure App Service (narzędzie do tworzenia zaawansowanych aplikacji na dowolne platformy i urządzenia),
    • Azure Kubernetes Service (rozwiązanie do zarządzania kontenerami).

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Microsoft Azure.

Koszty dodatkowe

Dodatkowe narzędzia, a także wszelkie rozszerzenia i usługi z zakresu wsparcia specjalistów są oczywiście płatne. Należności nalicza się na podstawie cennika Azure oraz warunków usług. Z tego względu zawsze powinno się dokładnie zapoznawać z dokumentacją, a także korzystać z narzędzi umożliwiających monitorowanie wydatków, by być świadomym, za co właściwie się płaci.

Dostawcy mają różne sposoby naliczania opłat. Każda firma czy organizacja ma inne potrzeby, dlatego warto porównać wszystkie dostępne oferty. Nie oznacza to jednak, że trzeba ręcznie obliczać koszty osobno dla każdego z nich. Wyjątkowo wygodnym narzędziem jest system stworzony przez ekspertów Cloud Partners.

☁ Sprawdź, jak działa Cloudmizer ➡ Porównanie cen chmury

Składniki kosztów w chmurze Azure

Obliczanie kosztów utrzymania chmury jest dość skomplikowane. Jeszcze trudniej jest w przypadku szacowania wydatków związanych z migracją do chmury czy modernizacją wykorzystywanych rozwiązań. Wiele osób wpisuje w wyszukiwarkę frazę „Azure cena”, ale w ten sposób nie uzyska się miarodajnych informacji. Ostatecznie nakład finansowy jest zależny od wielu różnych czynników.

Koszty przechowywania danych

Na chmurach można przechowywać ogromne ilości danych, które stanowią podstawę przy prowadzeniu jakiekolwiek działalności. Użytkownik płaci więc za m.in.:

  • dostępną przestrzeń dyskową,
  • ilość przechowywanych danych,
  • przepustowość zapisu i odczytu,
  • zapisywanie i odzyskiwanie, a także usuwanie danych,
  • transfer danych wyjściowych,
  • systemy ochrony danych.

Koszty przetwarzania danych

Zgromadzone dane najczęściej są odpowiednie przetwarzane. Z tego względu użytkownik chmury płaci za m.in.:

  • rodzaj i wielkość instancji,
  • ilość zagwarantowanych IOPS,
  • wielkość snapshotu EBS,
  • ruch wychodzący do Internetu,
  • ruch wychodzący do innego Regionu oraz Availabilty Zone.

Koszty transferu danych

Na chmurę wgrywa się wiele danych, ale też równie dużo się z niej pobiera. Użytkownicy muszą więc liczyć się także z opłatami za transfer, obejmującymi m.in.:

  • przepustowość,
  • czas przesyłania danych,
  • transfer wyjściowy do internetu,
  • transfer wyjściowy do źródła.

Koszty usług dodatkowych

Do podstawowych kosztów trzeba doliczyć jeszcze wszystkie usługi dodatkowe, które rozwijają funkcjonalność podstawowych narzędzi, ułatwiają obsługę platformy, zwiększają bezpieczeństwo, pomagają zoptymalizować wydatki itp. Microsoft oferuje wiele przydatnych opcji, dlatego warto zapoznać się z całą ofertą i wziąć pod uwagę możliwość wykorzystania niektórych z nich. Ponieważ zwykle są płatne, należy zapoznać się z warunkami umowy i cennikiem (zdarza się, że w określonych sytuacjach opłata wzrasta).

Narzędzia do obliczania kosztów w chmurze Azure

Podstawowym narzędziem do obliczania kosztów utrzymania chmury jest specjalny kalkulator cen Azure. Aplikacja jest dostępna na stronie: Kalkulator Azure. Pozwala stworzyć szacunkowy kosztorys, który można pobrać i udostępnić.

Na stronie można znaleźć także kalkulator TCO (całkowitych kosztów posiadania): Kalkulator TCO. 

Microsoft oferuje również konsultacje w zakresie wyceny, za pośrednictwem rozmowy telefonicznej lub na czacie. Więcej informacji na stronie: Kontakt Azure.

Porównanie cen Microsoft Azure z innymi dostawcami chmury

Przydatnym wsparciem jest też autorskie narzędzie do prognozowania kosztów Azure przygotowane przez ekspertów Cloud Partners. Zawiła terminologia techniczna wielu osobom sprawia kłopoty przy samodzielnej obsłudze kalkulatorów, a rozmowa z konsultantem nie zawsze rozwieje wszystkie wątpliwości.

Cloudmizer, czyli platforma stworzona przez ekspertów Cloud Partners, pomaga porównać gotowe wyliczenia z ofertami od innych dostawców – w ten sposób można sprawdzić, ile kosztowałoby utrzymanie chmury z takimi samymi (lub podobnymi) zasobami i usługami np. w AWS czy Google Cloud Platform. Microsoft chwali się na stronie, że proponuje lepsze stawki niż Amazon. Zastanawiasz się, czy rzeczywiście tak jest i ile właściwie wynosi różnica? Wystarczy skorzystać z prostej platformy.

 ☁ Sprawdź, jak działa Cloudmizer ➡ Prognoza kosztów chmury

 

Strategie optymalizacji kosztów w chmurze Azure

Koszty utrzymania chmury Azure da się zoptymalizować na wiele różnych sposobów. Microsoft regularnie publikuje rozmaite poradniki i tutoriale, a także organizuje specjalne szkolenia, webinary itp. Użytkownicy mogą także zainwestować w specjalne narzędzia ułatwiające zarządzanie wydatkami. Na jakich działaniach na pewno warto się skupić?

Monitoring zużycia zasobów

Zasoby Azure powinno monitorować się pod kątem ich dostępności, wydajności i działania. W tym pomocna jest specjalna usługa Azure Monitor, zapewniająca pełny zestaw funkcji dedykowanych do nadzorowania zasobów chmury. Ciekawą opcją są np. powiadomienia wysyłane do użytkownika za pośrednictwem poczty e-mail, gdy zostanie osiągnięty próg budżetu.

Oczywiście sama kontrola to jedynie początek. Jedynie dogłębna analiza pozwala znaleźć sposoby na ograniczanie wydatków i rozsądne oszczędności. Platforma Cloudmizer i wsparcie ekspertów Cloud Partners pozwalają zyskać:

  • profesjonalne doradztwo,
  • stały podgląd bieżących i prognozowanych kosztów,
  • cenne wskazówki co do m.in. rightsizing'u instancji obliczeniowych,
  • integrację API cennika i wszystkich rozliczeń związanych z chmurą,
  • agregację danych.

Więcej informacji na: Cloudmizer.

Automatyzacja

Obsługa środowisk chmurowych jest trudnym, czasochłonnym zajęciem. W modelu rozliczeniowym z opłatami za zużycie koniecznie powinno się dobrze zarządzać wykorzystaniem zasobów. W tym pomocne są nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyzacji. Nie tylko odciążają zespół specjalistów IT, ale przy okazji zapobiegają niepotrzebnym wydatkom. Specjalne algorytmy uruchamiają usługi dopiero wtedy, kiedy rzeczywiście są potrzebne. Microsoft oferuje usługę Azure Automation, która umożliwia tworzenie skryptów obsługujących większości zadań oraz zarządza zasobami, zgodnie z harmonogramem lub na żądanie.

Wybór odpowiedniego modelu cenowego

Oczywiście niezwykle ważnym zagadnieniem jest wybór optymalnego modelu rozliczeniowego. Wiele zależy od specyfiki firmy/organizacji oraz jej realnych potrzeb – zanim podejmie się decyzję, trzeba je sprecyzować. Po zapoznaniu się ze wszystkimi wariantami należy oszacować koszty i dopiero wtedy podpisać umowę. Przy tym na pewno przydatna będzie porada eksperta.

Wykorzystanie funkcji oszczędzania kosztów

Chmura Azure jako elastyczne, skalowalne rozwiązanie może być na bieżąco modyfikowane i dostosowywane do realnych potrzeb. Dzięki temu da się ograniczyć wydatki w trudniejszych okresach, np. ograniczając zużycie zasobów. Specjalne narzędzia pomagają obliczyć minimalne zapotrzebowanie. W Azure Portal można także znaleźć zalecenia dotyczące optymalizacji kosztów subskrypcji, w sekcji „Zalecenia doradcy”.

Praktyczne porady dla użytkowników chmury Azure

Użytkownicy Azure, którzy chcą świadomie wykorzystywać jej potencjał optymalizując koszty, powinni zgłębić zagadnienia związane z FinOps, czyli kulturą zarządzania finansowego w chmurze. Polega na wypracowywaniu specjalnych wewnętrznych standardów i praktyce oraz wdrażaniu działań, które pozwalają najlepiej wykorzystywać dostępne środki. Więcej informacji można znaleźć na stronie: FinOps

Nad czym warto jeszcze się pochylić, by inwestycja w chmurę była jak najbardziej rentowna i opłacalna?

Planowanie budżetu

Budżety można planować i kontrolować za pośrednictwem platformy Azure. W ten sposób da się przyglądać danej subskrypcji, ale też np. wybranej grupie zasobów.

Przy planowaniu budżetu można zastosować kilka scenariuszy, w których ogromne znaczenie ma widoczność kosztów, regularne raportowanie, a także decyzje podejmowane na podstawie zaawansowanych analiz. Interfejsy API usługi Cost Management udostępniają szczegółowe informacje dotyczące zużycia zasobów, przez co pozwalają monitorować koszty już na poziomie ich wystąpienia.

Narzędzie do prognozowania kosztów Azure

Usługa Cost Management jest niezwykle przydatna również przy prognozowaniu kosztów. Pozwala w prosty sposób śledzić zużycie zasobów i zarządzać płatnościami, a do tego daje dostęp do pełnych danych operacyjnych i finansowych.

Przy interpretacji analiz, a następnie podejmowaniu na ich podstawie istotnych decyzji biznesowych, warto poprzeć się sprawdzonym narzędziem. Zespół Cloud Partners pomaga przygotować najbardziej prawdopodobny kosztorys, zapobiegając nieprzewidzianym wydatkom.

☁ Sprawdź, jak działa Cloudmizer ➡ Prognoza kosztów chmury

Ustalanie limitów wykorzystania zasobów

Do śledzenia zużycia można wykorzystywać funkcje Azure Portal, programu PowerShell, a także bezpośrednio wpisywać komendy do interfejsu wiersza polecenia platformy Azure. Jeśli nie chce przekraczać się ustalonej kwoty opłat, wystarczy ustawić odpowiednie limity. Wtedy zapobiega się nadmiernemu zużyciu zasobów.

Analiza wykorzystania zasobów i optymalizacja

Kiedy zdobędzie się pełną świadomość co do tego, jakie zasoby są niezbędne i w jakim stopniu są wykorzystywane, można odkryć wiele obszarów, nad którymi warto popracować. Usługa Azure Monitor, wybrane funkcje Azure Portal oraz szereg innych narzędzi dostarczanych przez Microsoft pomagają w zrównoważony sposób wykorzystywać przestrzeń dyskową, moc operacyjną, aplikacje itp.

Programy i dofinansowania Azure

Microsoft prowadzi wiele programów przeznaczonych dla stałych użytkowników oraz klientów dopiero planujących migrację. Dają dostęp do profesjonalnego wsparcia, cennych materiałów i szkoleń, a także mogą uprawniać do przyznania dofinansowania w wysokości od kilkuset do kilkuset tysięcy dolarów. Warto zapoznać się z założeniami Azure Migration and Modernization Program (AMMP) oraz Microsoft Solution Assessments.

Więcej informacji można znaleźć na: AMMP Azure

Microsoft Azure cennik – podsumowanie

Cennik Azure jest dość skomplikowany, dlatego przed migracją albo modernizacją konieczne jest przygotowanie szczegółowego kosztorysu. Dopiero gdy zrozumie się, za co i jak naliczane są wszystkie opłaty, można podejmować kroki w stronę optymalizacji wydatków.

Najważniejsze jest, by mieć pełną świadomość tego, co jest potrzebne i z jakich możliwości da się skorzystać, by to pozyskać. Wnikliwa analiza pomaga ocenić, które rozwiązania są niezbędne, a na niektóre niekoniecznie trzeba się decydować. Jedynie rozsądne oszczędności pozwalają osiągać wyznaczone cele biznesowe – czasem najpierw trzeba w coś zainwestować, by później móc ciąć koszty. Każdy dobrze rozplanowany budżet opiera się na zaawansowanych wyliczeniach i szacunkach przygotowanych przez ekspertów.

Nic nie zastąpi wiedzy oraz doświadczenia specjalistów. Jeśli chce się w najbardziej opłacalny sposób wykorzystać potencjał chmury Azure, nie warto eksperymentować. Nawet drobne potknięcia wiążą się z dużymi, niepotrzebnymi wydatkami. Najrozsądniej jest podejść do całego procesu z odpowiednim przygotowaniem i wsparciem.

Planujesz migrację do Azure? Jesteś już klientem Microsoft, ale chciałbyś zoptymalizować koszty utrzymania chmury? Skorzystaj z naszego narzędzia Cloudmizer i poproś o profesjonalną asystę. Przekonaj się, co mogą dla Ciebie zrobić specjaliści Cloud Partners!

Partnerzy publikacji:

Microsoft Azure        Microsoft Azure

 

Similar posts

Get notified on new marketing insights

Be the first to know about new B2B SaaS Marketing insights to build or refine your marketing function with the tools and knowledge of today’s industry.